Hlasujte pro pohádku měsíce května

22. duben 2015

V květnové nabídce najdete dvě lidové pohádky. Hubatou Káču, kterou si čert odnese do pekla, snad není třeba představovat. Uslyšíte ji s Vlastou Žehrovou, Otakarem Brouskem ml. a Tomášem Töpferem. Český Honza je veselým vyprávěním o tom, jak chytrý chasník dojde ke štěstí s Janem Kolaříkem, Zuzanou Slavíkovou a Jiřím Pechou. Vyberte a hlasujte!

Ovlivněte vysílání Dvojky v neděli 31. května 2015. Hlasování bude ukončeno ve středu 27. května ve 12:00.

František Pavlíček: Čert a Káča

Ženská by neměla být na mužského příliš hrr – na zajíce se taky nechodí s bubnem…

Když žena nepustí muže ke slovu, nemůže ji požádat ani o tanec. A právě to je problém ovčáka Kuby a jeho milé Káči. Kuba prostě nechce tančit tak, jak Káča zpívá. I když má Káča Kubu ráda, zařekne se, že s ním nebude tančit. To by si raději dala do uší koudel, aby neslyšela, jak vyhrávají. Ale zatančit by si přeci jen chtěla. I kdyby měla jít do kola se samotným čertem…

Kdo má víc nahnáno: čert s Káčou na zádech, nebo milostpán, pro kterého si čert přišel? Dokáže Kuba pomoct čertovi i lidem? Vrátí milostpán všechny nakradené peníze? A pomůže Káče studená koupel?

0:00
/
0:00

V režii Karla Weinlicha účinkují Vlasta Žehrová, Otakar Brousek ml., Tomáš Töpfer, Martin Růžek, Antonín Hardt, Karolína Slunéčková. Natočeno v roce 1982.

 

Zdeněk Kozák: Český Honza

buchty

Český Honza je veselou pohádkou o chalupářském synkovi, který se musí vydat do světa, aby unikl verbířům. Díky své odvaze a spravedlnosti získá Honza na své cestě kouzelné housle, které užívali dva popletení čerti ze starého mlýna. Se zázračnými houslemi přemůže zákeřného draka a vydá se na další dobrodružství.

V příběhu Zdeňka Kozáka, který vychází z lidových motivů, si hlavní hrdina lehce poradí s nadpřirozenými bytostmi, ale záhy zjistí, že na lidskou proradnost sám nestačí. Nebýt hodné princezniny služky Madlenky, by totiž skončil navěky v šatlavě záludného krále Hulána III. a jeho rozmazlené dcery Krasomíry. Jak potrestat zloděje houslí, jejichž moc může být zneužita? Humorná pohádka o tom, že kouzla nemusí člověku přinést jen štěstí, proto je lepší důvěřovat vlastnímu úsudku a přátelství druhých, je navíc obohacena půvabnými písničkami.

0:00
/
0:00

V režii Zdeňka Kozáka uslyšíte Drahomíru Hofmanovou, Jana Kolaříka, Jaroslava Kuneše, Zdeňka Junáka, Zuzanu Slavíkovou, Gabrielu Ježkovou, Erika Parduse, Jiřího Tomka, Libuši Billovou a Jiřího Pechu. Natočil Český rozhlas Brno v roce 2002.

autor: ČRo Dvojka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.