Herečka Kristýna Frejová strávila týden v absolutní tmě
Procházíte těžkým životním obdobím? Potřebujete si srovnat své myšlenky a na chvíli vypnout? Pokud ano, můžete se nechat inspirovat herečkou Kristýnou Frejovou. Ta vyřešila své problémy tím, že podstoupila týdenní terapii tmou.
„Nebylo to rozhodnutí ze dne na den, ale celkem dlouhý proces. Dlouhodobě jsem spolupracovala s doktorem Andrewem Urbišem, který terapii tmou v Beskydském rehabilitačním centru provozuje,“ říká Kristýna Frejová
Začalo to jógou a pilates
O tuto metodu léčení je velký zájem, a tak musela herečka čekat celý rok, než se uvolnilo místo. Tím získala spoustu času na přípravu. „Chtěla jsem se věnovat sama sobě, a tak jsem začala cvičit jógu a pilates.“
Při terapii tmou je potřeba být pod dohledem profesionálních lékařů a psychologů. „Já jsem měla naprostý komfort. V podstatě jsem žila týden ve vile. Akorát bez oken.“
Únik z reality
Během pobytu ve tmě váš mozek funguje úplně jinak. Začnou se vám prý otevírat brány do podvědomí.
„Těžko se to popisuje, ale paradoxně jsem viděla spoustu světla. Také jsem se proletěla mayským kalendářem. Byla jsem ve vesmíru nebo jsem viděla planety, na kterých byly nádherné stavby. A všechny tyto představy bylo naprosto konkrétní a živé,“ vzpomíná herečka.
Kdo chce tuto terapii podstoupit, měl by vědět, čeho se chce zbavit. „To se mi podařilo, a tak jsem odcházela v naprosté euforii.“
Strach ze tmy
Většina lidí má ze tmy hrůzu. Podle Frejové za to může křesťanství. „Tam je to jasně rozdělené. Temnota je zlo a světlo dobro. Já to ale vnímala jinak. Pro mě byla tma přítel.“
Pokud se rozhodnete terapii podstoupit, pravděpodobně přijdou i nepříjemné chvíle. „Přišel den, kdy jsem měla stavy naprosté úzkosti. Například jsem pociťovala klaustrofobii. Ale vzhledem k tomu, co všechno jsem objevila a zažila, to i tak stálo za to,“ uzavírá Frejová.
Kráčí Kristýna Frejová ve stopách svých rodičů? Je na její dceři poznat, že pochází z herecké rodiny? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.