Hejsa

3. říjen 2017

Hejsa je příjmení velmi vzácné, dnes jej nosí jen 8 obyvatel. Antonín Kotík uvádí obdobné příjmení Hejsák a vykládá ho jako „ten, kdo volal často hejsa“. Jako pravděpodobnější se však jeví, že jde o počeštěnou variantu německého příjmení Heise, které vzniklo z rodného jména Heinrich, nebo ze středohornoněmeckého přídavného jména heis, tj. „sípavý“, „chraplavý“, tedy podle způsobu mluvy.

Použitá literatura:
A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 83 (Hejsák); J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 194 (Hejsa), s. 177 (Heisa), s. 341 (Haise)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.