Handicap je jen slovo, je přesvědčený paralympijský plavec Arnošt Petráček
Vozí medaile z mezinárodních plaveckých akcí a jeho motto zní: Jediný, kdo nás donutí vstát a začít něco dělat, je vždycky člověk sám. „Stává se mi často, že se mi nechce,“ přiznává paralympionik. Kdy se poprvé postavil na lyže? Utíkal někdy z tréninku? Co by společnost mohla udělat pro handicapované? Je něco, co by chtěl dělat, ale nemůže?
Na svět přišel Arnošt Petráček bez pažních kostí a s vykloubenými koleny. Dětství strávil v Lipně nad Vltavou, kde měli rodiče penzion a u něj bazén. „Lékaři nám doporučili, abych se pohyboval ve vodě. Začalo mě to bavit tak, že jsem bez vody nemohl být. Tak jsem se dostal k závodnímu plavání,“ vzpomíná.
Jeho rodiče byli na paralympiádě v brazilském Riu de Janeiro. „Byla to pro ně obrovská odměna za celoživotní dřinu, kterou spolu se mnou procházejí. Rodiče se mnou měli a mají dodnes velkou trpělivost, protože já byl v pubertě hroznej syčák. A jsem dodnes,“ směje se.
„Celá rodina je šťastná a pyšná na to, že jsem tam, kde jsem. Že jsem ve společnosti zdravých lidí a cítím se jako zdravý kluk, i když mám handicap. Ale já říkám: Handicap je jen slovo,“ uzavírá paralympijský plavec Arnošt Petráček.
Související
-
Co dnes ví o lidech s handicapem, přiblíží kapelník a manažer skupiny The Tap Tap Šimon Ornest
Hudebník, kapelník a manažer skupiny The Tap Tap Šimon Ornest. Co dnes ví o lidech s handicapem a nevěděl to v roce 1996, kdy začal pracovat v Jedličkově ústavu?
-
Jak prožívají rodinnou situaci zdraví sourozenci dětí s autismem? Odpovídá Veronika Žáčková
Co ji přivedlo k zájmu o děti s poruchou autistického spektra? Proč se jim říká "děti úplňku"? V čem jsou potřeby rodin s takovým dítětem specifické?
-
Nevidomá aktivizační pracovnice Kateřina Orságová Urbanová vyzkoušela i bungee jumping
Připomeneme si atmosféru Kavárny POTMĚ, kde byla mezi nevidomým personálem i Kateřina Orságová-Urbanová. Kdy se při práci se seniory doslova vznáší blahem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka