Handicap je jen slovo, je přesvědčený paralympijský plavec Arnošt Petráček

28. prosinec 2023

Vozí medaile z mezinárodních plaveckých akcí a jeho motto zní: Jediný, kdo nás donutí vstát a začít něco dělat, je vždycky člověk sám. „Stává se mi často, že se mi nechce,“ přiznává paralympionik. Kdy se poprvé postavil na lyže? Utíkal někdy z tréninku? Co by společnost mohla udělat pro handicapované? Je něco, co by chtěl dělat, ale nemůže?

Na svět přišel Arnošt Petráček bez pažních kostí a s vykloubenými koleny. Dětství strávil v Lipně nad Vltavou, kde měli rodiče penzion a u něj bazén. „Lékaři nám doporučili, abych se pohyboval ve vodě. Začalo mě to bavit tak, že jsem bez vody nemohl být. Tak jsem se dostal k závodnímu plavání,“ vzpomíná.

Jeho rodiče byli na paralympiádě v brazilském Riu de Janeiro. „Byla to pro ně obrovská odměna za celoživotní dřinu, kterou spolu se mnou procházejí. Rodiče se mnou měli a mají dodnes velkou trpělivost, protože já byl v pubertě hroznej syčák. A jsem dodnes,“ směje se.

„Celá rodina je šťastná a pyšná na to, že jsem tam, kde jsem. Že jsem ve společnosti zdravých lidí a cítím se jako zdravý kluk, i když mám handicap. Ale já říkám: Handicap je jen slovo,“ uzavírá paralympijský plavec Arnošt Petráček.   

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.