Hana Zagorová: Dostat do rovnováhy osobní a profesní život se mi nikdy nepodařilo
Být zpěvačkou vlastně ani nebylo jejím snem. Prostě se to stalo. I když měla výraznou logopedickou vadu. A vlastně pořád ještě má. Co jí život dal (a vzal)?
Jako malá Hanička Zagorová rozhodně nechtěla být zpěvačkou. Spíš chtěla dělat něco s pohybem. „Chodila jsem do Sokola. Pohyb mě bavil, naplňoval.“ Pak si ale zahrála v dětském představení a šla si za snem být herečkou. Tatínek s maminkou se ji nesnažili „usměrňovat“.
„Jenom tatínek, protože byl technik, prý předpokládal, že půjdu nějakým technickým směrem. A je pravda, že víc než s panenkami jsem si hrála s kladivem. Panenky do dneška nemám ráda.“ Naopak Maminka byla „múzická“. „Učila mě stepovat. Vždycky byla ten spiklenec. To bylo moc fajn.“
Věčné šišlání
Právě maminka od začátku vnímala i kariéru. Tu odstartovala náhoda, kdy se z legrace a soutěživosti ve třídě přihlásila do soutěže Hledáme nové talenty. Skončila jako druhá. Přišlo první natáčení v rozhlase i v televizi. „A při té příležitosti i první upozornění na výraznou logopedickou vadu.“
Na JAMU začala cvičit na logopedii a foniatrii. „U přijímaček na herectví mi řekli, že mluvím jako prase. Měli pravdu.“ Dostala čtvrt roku na zlepšení. „Nejhorší je, že si nakonec stejně všichni zvykli na to moje změkčování a šišlání. Tak mluvím od začátku a myslím, že mi to přes veškerou snahu stejně zůstalo.“
Životní (ne)rovnováha
Vždycky prý chtěla dostat do rovnováhy osobní život a profesi. „Ale myslím, že se mi to nikdy nepodařilo. Beru to ale tak, že nade mnou někdo nahoře držel (a doufám, že ještě drží) ochrannou ruku. Že můžu dělat to, co chci. Naučila jsem se žít až posledních 25 let se Štefanem Margitou.“
Jeden druhému se prý věnují daleko víc než u bývalých partnerů. „Štefan mi za to stál. Opravdu moc. Hlavní je to, že vám Osud (nebo Pánbůh) pošle Toho člověka, o kterém najednou víte, že k sobě patříte. Najednou se všechno ukládá jiným způsobem. Ale musíte o ten vztah samozřejmě pečovat, pak dojdete k harmonii.“
Hana Zagorová v číslech:
- 50 let na hudební scéně
- 11 milionů prodaných desek
- 800 nazpívaných písní
- téměř 100 vlastních textů
- 9x Zlatý slavík
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.