Hana Maciuchová: Člověk otevře hlavu, jen když se mu otevře žíla

10. červenec 2017

Překonala toho v životě hodně. Včetně těžké nemoci. „Člověk otevře hlavu, jen když se mu otevře žíla,“ říká v rozhovoru.

„Když přijde ten fakt, není zbytí a člověk musí zabojovat. Neměla jsem jinou alternativu,“ vzpomíná herečka na boj s těžkou nemocí. Cesta bez překážek podle ní nikam nevede. „Člověk otevře hlavu, jen když se mu otevírá žíla,“ konstatuje.

K životu přistupovala vždycky aktivně. Je podle ní chyba čekat, co vám na něj osud zavěsí. „Tvorba každodennosti je velký životní úkol a každý by ho měl chytit a ždímat, protože těch příjemností a krásy je hodně.“

Měla to štěstí, že kolem sebe vždycky spoustu lidí, kteří ji podporovali a měli rádi. A co si myslí o lásce? „Je to způsob, kterým se svět omlouvá za svou občasnou šerednost.“

Považuje herectví za obyčejnou profesi? Co jí říká poezie? Poslechněte si v rozhovoru.

autoři: Jitka Novotná , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.