Hana Heřmánková: Divadlo se nám vloudilo do celé rodiny
Spolumajitelka soukromého Divadla Bez Zábradlí, divadelní manažerka, matka tři synů byla pátečním hostem Stáni Lekešové.
Hana Heřmánková je česká moderátorka, bývalá televizní hlasatelka, kterou si diváci pamatuji jako Hanu Vávrovou. Svého času byla nejmladší a za čas i nejpopulárnější hlasatelkou tehdy jediné celoplošné České televize.
V roce 1992 se stala držitelkou ceny diváků TýTý v kategorii nejoblíbenější televizní hlasatel. V hlasatelně začínala v 17 letech. Na radu sousedky se přihlásila do konkurzu a výběrová komise ji spolu s několika dalšími adepty vybrala z 5 000 žadatelů.
„Na začátku jsme se dlouho připravovali, absolvovali desítky kurzů s konzultanty a hlásili do zdi. Pak jsem šla tzv. na obraz a někdy jsem byla uvolněná, někdy jsem měla panickou hrůzu. Ale kolegové mi vždy pomohli.“
„Je potřeba dodat, že vše bylo živé, neexistovalo čtecí zařízení, tedy texty jsme se museli naučit zpaměti. Nic se nedalo předtočit. Vždyť si to Stáňo, musíš sama dobře pamatovat. Prožívala jsem to s tebou, když jsi sama začínala,“ dodala Heřmánková.
O svém odchodu z televize se rozhodla ze dne na den. „Narodil se mi totiž druhý syn a nedalo se to skloubit dohromady. Nešlo chodit do televize a vědět, že mám doma dvě mimina, která potřebovala maminku.“
Spolu s manželem, hercem Karlem Heřmánkem, mají tři kluky. Když začali synové Kája a Pepa chodit do školy, vyprosili si prý na rodičích dalšího sourozence, a tak přibyl František. Dnes je Karlu Heřmánkovi mladšímu 22 let a dostal se na prestižní hereckou školu DAMU (Divadelní akademii muzických umění), syn Josef studuje ve svých 21 letech zase FAMU (Filmovou akademii muzických umění), obor režie.
„Oba jdou směrem od kterého jsme je odháněli. Doba totiž zrovna nepřeje mladým hercům a my měli strach, že bude mít problém s uplatněním, s možností se prosadit. V Česku je totiž hodně hereckých škol, které tzv. produkují velká množství herců. Dnes ale máme radost, a to hlavně proto, že se kluci našli a dělají tuto práci rádi. Syn Karel je navíc v ročníku, kde jsou všichni velmi šikovní. Nedávno dostali možnost vystupovat v Národním divadle. No a abych nezapomněla, nejmladší František, ten právě absolvuje 4A.“
Muži jsou u Heřmánků jednoznačně v přesile. Mužského pohlaví je totiž i jejich pejsek.
V současnosti je spolumajitelkou a manažerkou soukromého Divadla Bez Zábradlí. Tato profese jí tak trochu spadla do klína. Když totiž opustila televizi a byla doma s dětmi, potřebovala také „něco dělat“.
„Náš byt se postupně začal měnit v producentskou kancelář divadla. Organizovala jsem to, co Karla nebavilo a skončilo to tak, že jsme měli jeden pokoj na který kluci napsali *Kancelář*. Divadlo se nám tak postupně vloudilo do rodiny. Manžel se chtěl věnovat spíše umělecké oblasti spojené se vznikem divadla. My byli jedno z prvních soukromých divadel a museli jsme projít množstvím úskalí a chyb. Na druhou stranu jsme si také, díky divákům, mohli vychutnat vlastní úspěch.“
Do Divadla Bez Zábradlí prý totiž lidé chodili i v době, kdy se do divadel zrovna nechodilo. „Všude se tehdy (pozn. v roce 1989) děly důležité věci na ulici a lidé hltali hlavně, konečně svobodné, televizní zprávy. My jsme ale měli štěstí, že jsme od samého počátku divadla měli plno. To samozřejmě bylo dáno hlavně repertoárem.“ H. Heřmánkovou tato práce pro divadlo baví i po téměř 20letech. „Někdy víc, někdy míň. Ale vždy, když je něco nového před námi. To naberu sil a žene mě to dál.“
Svůj podíl na vzniku soukromého Divadla Bez Zábradlí má prý i naše rozhlasová stanice. „Měli jsme velké štěstí, že Karel (manžel) byl v té době hostem Hosta do domu ČRo 2 - Praha. Ve vysílání totiž hovořil o úmyslu založit soukromé divadlo a že právě řešíme, kde budeme hrát. Když přišel domů, tak na nás čekal vzkaz na záznamníku, že nám nabízejí divadlo Gong. Už večer bylo vše dohodnuto. Byla to první scéna Divadla Bez Zábradlí na dlouhou dobu.“
Pokud vás zajímá připravovaný repertoár divadla, kde (nebo zda vůbec) bude Hana Heřmánková trávit divadelní prázdniny nebo jaké osobnosti v divadle hrají, poslechněte si audiozáznam rozhovoru se Stanislavou Lekešovou.
(Audio najdete na začátku tohoto článku.)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.