Halina Pawlowská sní o moři, slunci a doživotní rentě

3. červen 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Halina Pawlowská

V pátek (3. června) byla hostem magazínu „Je jaká je“ po 11:05 hodině publicistka Halina Pawlowská

„Mým snem je, abych měla kolem sebe stále hodně přátel, kteří mě neopustí až mi bude nejhůř, a abych se měla čemu smát, a to aspoň několikrát denně.“ Tato věta charakterizuje životní postoj publicistky Haliny Pawlowské. I přes to, že je její program velice nabitý, udělala si čas na posluchače Dvojky Českého rozhlasu.

Právě dnes na Filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně probíhá den Českého rozhlasu. H. Pawlowská několik let pracovala na sesterské stanici Radiožurnál. Nyní se rovněž věnuje recenzím knih a spolupracuje s nejmenovaným nakladatelstvím . Právě se totiž stala jeho manažerkou. V médiích se pohybuje od roku 1990 a jsou jí velice blízká. Četba je prý jednou z jejích nejmilejších činností. Preferuje severskou literaturu, anglický humor a volí především beletrii, ovšem nevyhýbá se ani literatuře faktu. „V poslední době se zajímám o slovanskou kulturu a čtu ukrajinskou a ruskou literaturu. Práce mě stale baví, i když si hýčkám představou, že bych se jednou dostala k nějaké doživotní rentě,“ popisuje aktuální zájmy a vize budoucnosti H. Pawlowská.

Filmový festival Zlín

Filmový festival je věnovaný především dětem. Co si H. Pawlowská myslí o současné kinematografii určené právě jim? „Nemám pocit, že uspokojit děti je v dnešní době náročnější. Možná pouze díky velké mediální konkurenci se to obtížnější může jevit. Princip ovšem zůstává stále stejný. Děti jsou náročné a člověk se jim musí zavděčit.“ Také dodala, že děti mají rady jasné odpovědi a nutí nás o sobě často přemýšlet: „Je třeba složité odpovědět na otázku, jaký je váš hrdina? Vzpomněla jsem si na knihu Dobrodružství malého indiána, který žil v amazonském pralese. Je opravdu těžké na takové otázky pohotově odpovědět.“

Spisovatelka prozradila, že čerstvě shlédla novou pohádku Zdeňka Trošky, která se jí velice líbila. Pokud by ale měla zapátrat v paměti a vzpomenout snímek z jejích dětských let, tak si žádný "úchvatný" nevybaví. Pouze klasická díla, a ta ji výrazně neoslovují. Bývalý prezident Václav Havel označil H. Pawlowskou za tuzemskou "královnu bulváru". Lze jí bez ostychů nazývat první bulvární novinářkou v ČR, což sama potvrzuje. S dnešním bulvárem ale nechce mít nic společného, za něj se občas stydí.

Halina Pawlowská a Karel Gott s Ondřejem Suchým nad jeho knihou o Rudolfu Cortésovi

Více si poslechněte v přiloženém audiozáznamu rozhovoru...

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...