Habituální chrápači, nebo apnoici? Jan Kastner nastiňuje možnosti léčby hlasitého chrápání

1. říjen 2017

Nemůžete usnout, protože váš partner hlasitě chrápe? Dnes už existují metody léčby, nejdříve je ale nutná správná diagnostika u specialistů. K nim patří například ORL specialista a odborník na spánkovou medicínu Jan Kastner, který zavítal do studia Radiožurnálu, aby mimo jiné vysvětlil, co to znamená spánková apnoe a jak se dá léčit.

Vzduch prochází v oblasti hltanu, když se nadechneme, hrudník se rozepíná – vdechujeme vzduch okolního prostředí do plic. A čím užší je trubice, kudy vzduch prochází, tím více stačí menší podtlak k tomu, aby tkáně zkolabovaly a vytvořily překážku.

„Teprve, když organismus zjistí, že se mu nedostává kyslíku a že stoupá hladina oxidu uhličitého, tak centrální nervová soustava vydá povel k tomu, aby začaly pracovat pomocné dýchací svaly k tomu, aby byl podtlak větší a překonal překážku,“ vysvětluje s tím, že právě stav bezdeší, který leckdy trvá 20 až 30 sekund, je následován explozivním chrápáním.


Ačkoliv jsem byl v rukou nejlepšího odborníka na chirurgickou léčbu chrápání, tak když bych si dal před spaním čtyři, pět piv a proložil to dvěma panáky, tak určitě budu chrápat.Jan Kastner

Pokud člověk ve spánku neregeneruje, ale bojuje o každý dech, tak dochází k zatěžování kardiovaskulárního aparátu. Právě hlasité chrápání může být příznakem i spánkové apnoe. Z toho důvodu rozděluje pacienty na takzvané habituální chřapáče – ti, kteří jenom chrápou – a spánkové apnoiky.

Lze říci, že chrápání je u první skupiny pravidelné, u apnoiků pak nepravidelné, proto je důležitá monitorace spánku. Ta se dnes velmi dobře provádí i v domácích podmínkách.

„Vyšetření ukáže, jestli zůstává zachován pravidelný dechový proud, jestli je pravidelný tep, zda nedochází k poslechu kyslíku během spánku,“ uzavírá.

autoři: pst , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.