František Pavlíček: Skřivánek

4. leden 2015

Pohádka na motivy bratří Grimmů k 230. výročí narození Jacoba Ludwiga Carla Grimma. Účinkují Sylva Sequensová nebo Věra Galatíková. On-line do neděle 11. ledna 2015.

Hospodář chce přinést své nejmladší dceři živého skřivánka, kterého si tolik přála. Za skřivánka ale zaplatí vysokou cenu: za trest musí Katuška odejít do lesa k netvorovi v podobě lva, který mluví lidskou řečí.

V noční temnotě se však ze strašlivého zvířete vyklube zakletý princ. Když na něj Katuška posvítí svící, promění se v holuba a uletí. Jen její láska ho může zachránit. Dokáže Katuška překonat zákeřný strach a neztratí víru v přesvědčení, že nic na světě není nadarmo?

Jedna z 250 pohádek bratří Grimmů

Bratři Jacob a Wilhelm Grimmové sbírali v první polovině 19. století lidové pohádky a příběhy s mytologickým nádechem. Pohádky, které sepsali, dodnes žijí v mnoha různých podobách a obměnách v celé řadě jazyků. Velmi dobře je známe i u nás.

Jedním z bezmála 250 pohádkových příběhů, které bratři Grimmové zapsali, je i tahle pohádka, kterou pro rozhlas zdramatizoval František Pavlíček. Ten měl, podobně jako Grimmové, cit pro jazyk i pohádkové kouzlo.

Účinkují: Sylva Sequensová, Viktor Vrabec, Jiří Mikota, Josef Patočka, Věra Galatíková, Ferdinand Krůta, Marie Marešová, Jiří Plachý, Petr Pospíchal, Vladimír Bičík
Hudba:
Petr Mandel
Režie:
Karel Weinlich
Dramaturgie:
Eva Košlerová
Natočeno v roce 1980.

autor: ČRo Dvojka
Spustit audio