Expedice: Recyklovat lze leccos. Třeba i CO2 nebo lithium z baterií. Ústečtí vědci hledají cesty, jak na to
Recyklace už dávno není cizí slovo. Každý den třídíme odpad, aby ho bylo možné dál zpracovat. Běžně si kupujeme oblečení, obuv, papírnické a další zboží z recyklovaných materiálu. Recyklace papíru, skla, plastů je téměř samozřejmostí. Vědci ale jdou dál. Vyvíjejí postupy, které umožňují recyklovat k dalšímu využití i to, co nám dělá opravdu těžkou hlavu. Například skleníkové plyny, anebo lithiové baterie. Zabývají se tím také odborníci z ústecké univerzity.
Kysličník uhličitý, tedy CO2, je plyn, který se běžně vyskytuje v atmosféře. Jako skleníkový plyn se spolu s ostatními stará o to, aby planeta nezmrzla. Jenže člověk svou činností, zejména spalováním fosilních paliv, objem kysličníku uhličitého dramaticky zvyšuje. To se pak odráží třeba na klimatu.
Emisní plyny surovinou budoucnosti
V poslední letech se proto stále naléhavěji volá po snížení produkce CO2. Vedle snížení produkce může pomoci také zachytávání a další zpracování. Vědci dokonce tvrdí, že CO2, ale i další emisní plyny, jsou surovinou budoucnosti.
Technologie, které by to mohly dokázat, přibližuje profesorka Pavla Čapková z Centra nanomateriálů a biotechnologií na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Na stejné univerzitě působí také tým profesora Pavla Janoše. Hledá a zdá se, že našel cestu, jak z vybitých lithiových baterií získat lithium, které se dá opětovně použít v nových bateriích. Takový postup by výrazně ušetřil kov, po kterém je a v budoucnu ještě bude velká poptávka a jehož naleziště jsou omezená.
Související
-
Proč a jak izolovat pěnovým sklem?
Kvalitní ekologický a nestárnoucí tepelně izolační materiál vyráběný recyklací skla. Dá se použít ve velice široké oblasti. Nejčastěji jako tepelná izolace zdiva a ...
-
Co dělat s plasty v domácnosti? Recyklovat
Mezi polymery řadíme plasty, ale také velkou skupinu, které říkáme pryže. Každý zná pneumatiky. Plasty jsou naopak tvrdší. Z nich je vyrobena třeba rychlovarná konv...
-
Poprvé v Česku vyrostla dvacetimetrová stavba z kartonu. Architekt se inspiroval Santiniho dílem
Olivier Grossetête vydal tímto dílem obrovské množství energie, ale jak říká, lidé, kteří se přijdou zapojit do stavby i bourání, mu ji zase vracejí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka