Expedice do říše spánku a snů

14. listopad 2020

Spánek a sny lidstvo zkoumalo od pradávna. Staří Řekové bohovi spánku říkali Hypnos.

Ten podle nich každou noc sestupoval na zem, aby se svou matkou - bohyní noci Nyx - tiše procházel krajinou a na všechny živé tvory seslal spánek, který je zbaví trápení a starostí. A těm, kdož si to zasloužili, dopřával také sny. Co ale spánku a snech zjistila současná  věda? Víme, co s naším tělem a mozkem způsobí spánková deprivace a do jaké míry mohou sny předurčit to, jak se budeme následující den cítit? Jaká spánková porucha je předzvěstí nemoci? A co všechno může ovlivnit hormon spánku melatonin?

spánek

Hypnóza, morfium a fantazie

Řecký Hypnos byl nejen bůh, ale spánek sám. Jeho moc byla absolutní a dokázal uspat i samotného nejvyššího boha Dia. Dnes víme, že náš spánek Hypnos neovlivňuje, ale přesto nám jeho jméno zůstalo pro označení stavu podobnému spánku, jemuž říkáme hypnóza a v němž uspaný člověk částečně podléhá cizímu vlivu.  Hypnos měl navíc syny a i jména dvou z nich nám také dodneška zůstala: Morfeus uměl na sebe vzít podobu i hlas kteréhokoliv člověka a dal název morfinu i morfiu, Fantasos se uměl proměnit ve fantastické neživé věci a jméno po něm dostala jméno fantazie.

Spánek (ilustrační foto)

Rekord v bdění

Jak dlouho vydrží člověk bez spánku, aniž by se vystavoval nějakému zdravotnímu riziku? Světový rekord činí 11 dnů. Jeho držitelem je Američan Randy Gardner, který se v roce 1964 coby středoškolský student rozhodl otestovat hranice svého těla i mysli a podrobil je zkoušce, která neměla obdoby: bez spánku vydržel 264 hodin. Změny ve fungování organismu ale nastávají již po 24 hodinách soustavného bdění - zvýší se hladina stresových hormonů a krevní tlak, tělo postupně ztrácí schopnost zpracovávat glukózu, imunitní systém přestane pracovat a tělesná teplota klesá.

Jak dlouho spát?

Potřeba spánku je ale u každého člověka individuální. S věkem se ale mění: čím je člověk starší, tím je jeho spánek nepravidelnější, lehčí a kratší. Nejvíce spánku potřebují kojenci, a to 14 až 17 hodin denně. Pro děti předškolního věku je optimum 13 hodin, pro děti školního věku 11 hodin. 

spánek

Hormon spánku melatonin

Melatonin vzniká v části mozku, která se jmenuje epifýza a jeho úkolem je cyklus spánku a bdění synchronizovat se střídáním dne a noci. Syntetizuje se téměř výhradně v noci. Melatonin je navíc antioxidant a kromě zlepšení spánku přispívá i k vyrovnání hladiny kortizolu, což je hormon zodpovědný za stres, který se dále podílí na řízení imunitních funkcí a regulaci krevního tlaku. Tvorbu melatoninu blokuje modré světlo, takže kdo usíná při televizi nebo s počítačem či tabletem v ruce, sám si jeho produkci snižuje.

Spavci a nespavci

Logo

Jak je možné, že zatímco někomu nestačí spát ani doporučovaných osm hodin denně, najdou se i tací, kteří jsou přirozeně čilí po pouhých čtyřech hodinách? Vědci tvrdí, že za tímto fenoménem stojí vzácná genová mutace, díky které více hodin spánku dotyční jednoduše nepotřebují. Tuto mutaci pojmenovali  ADRB1, a ti lidé, kteří ji mají, potřebují v průměru o dvě hodiny méně spánku než ostatní. Podle vědců jsou tito jedinci také mnohem optimističtější, lépe zvládají více věcí najednou a jsou celkově energičtější.

Vše, co víme o spánku a snech, vysvětlí v Expedici odborníci na slovo vzatí: neurolog prof. MUDr. Karel Šonka, vedoucí Centra po poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, emeritní předsedkyně ČSAV fyzioložka prof. Helena Illnerová a neurovědec doc. RNDr. Petr Bob, Ph.D. z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...