Expedice do nitra srdce

20. listopad 2021

Mnoho lidí si pod slovem srdce představuje symbol lásky nebo symbol příjemných emocí. Srdce ovšem jenom univerzální symbol lásky, ale i náš nejdůležitější orgán. 

I když je velké pouze jako pěst, pohání krev skrz cévy o celkové délce více než pěti obvodů zeměkoule. Každý den se srdce stáhne asi 100 000krát a vyšle do těla přibližně 8 000 litrů krve. Za celý život jí přepumpuje asi 120 milionů litrů a dodává ji do všech orgánů lidského těla, kromě jediného: oční rohovky.

srdce, puls, tep

Největším odběratelem krve je samozřejmě mozek, jímž projde každou minutu asi 750 ml krve.Co ale o srdci víme nového, co se dá zjistitit z EKG a ultrazvuku? Jak dlouho vydrží mozek bez srdce? Jak funguje srdce umělé oproti srdci transplantovanému? A proč se lidstvo stále nedokáže zbavit ischemické choroby srdeční?

Expedici do nitra srdce vedou MUDr. Kryštof Krása z Kardiocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, prof. MUDr. Ivan Netuka z Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM a MUDr. Dagmar Součková z Komplexního iktového centra Nemocnice Na Homolce v Praze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.