Expedice do nitra srdce

20. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy srdce
0:00
/
0:00

Mnoho lidí si pod slovem srdce představuje symbol lásky nebo symbol příjemných emocí. Srdce ovšem jenom univerzální symbol lásky, ale i náš nejdůležitější orgán. 

I když je velké pouze jako pěst, pohání krev skrz cévy o celkové délce více než pěti obvodů zeměkoule. Každý den se srdce stáhne asi 100 000krát a vyšle do těla přibližně 8 000 litrů krve. Za celý život jí přepumpuje asi 120 milionů litrů a dodává ji do všech orgánů lidského těla, kromě jediného: oční rohovky.

srdce, puls, tep

Největším odběratelem krve je samozřejmě mozek, jímž projde každou minutu asi 750 ml krve.Co ale o srdci víme nového, co se dá zjistitit z EKG a ultrazvuku? Jak dlouho vydrží mozek bez srdce? Jak funguje srdce umělé oproti srdci transplantovanému? A proč se lidstvo stále nedokáže zbavit ischemické choroby srdeční?

Expedici do nitra srdce vedou MUDr. Kryštof Krása z Kardiocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, prof. MUDr. Ivan Netuka z Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM a MUDr. Dagmar Součková z Komplexního iktového centra Nemocnice Na Homolce v Praze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?