Expedice do lázní. Jak se zrodilo lázeňství na západě Čech a čím je unikátní

27. srpen 2022

Západočeský lázeňský trojúhelník Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně se loni postaral o další zápis na seznam UNESCO. Proč jezdíme rádi do lázní? Léčí tuzemské prameny víc zevně, nebo vnitřně? Expedici do světa lázní povedou ředitel Městského muzea Mariánské Lázně Jaromír Bartoš, ředitelka Infocentra Františkovy Lázně Lenka Šimáčková, vedoucí oddělení přírodních léčivých zdrojů a balneoprovozů Romana Omáčková a historik architektury Zdeněk Lukeš.

Žádost o zápis slavných lázeňských měst Evropy připravily společně Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika, která projekt zaštítila a koordinovala. Také má na seznamu hned troje lázně.

Proč jsou západočeské lázně unikátní?

Sluneční pramen ve Františkových Lázních

Expedice pátrá po tom, kdy se lázeňství na západě Čech zrodilo a čím jsou západočeské lázně oproti jiným unikátní, čím je výjimečné složení jejich minerálních vod, a proč je tolik obdivován jejich urbanismus a architektura.

České lázně milovala evropská šlechta i umělci z celého světa. Vysvětlíme si, co vlastně západočeský lázeňský trojúhelník na seznam světového dědictví UNESCO dostalo.

 

Spustit audio

Související