Eva Zaoralová odmítá ve filmu vulgaritu, obscénnost a násilí
Dlouholetá umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, filmová novinářka a překladatelka Eva Zaoralová byla dnes (13. srpna) naším předpoledním hostem.
Je nositelkou mnoha ocenění a vyznamenání. Jedno dostala zcela nedávno. Díky dlouholeté propagaci polského filmu na karlovarském festivalu si z polského velvyslanectví odnesla Rytířský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky za přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu. Právě zásluhou Evy Zaoralové byl například v Karlových Varech v roce 2005 uveden film „Můj Nikifor“, který zde získal hlavní cenu Křišťálový globus. „Bylo to pro mě překvapení a velká čest.“ Řády a ceny jí ale nezamotaly hlavu. „Vždycky jsem se snažila nevyvyšovat, protože uznávám schopnosti a intelekt těch, kteří mě obklopují.“
Jak se tvoří image
Každý, kdo ji kdy viděl, si ji zapamatoval podle charakteristických brýlí s tmavými silnými obrubami. „Vybrala jsem si je před 10 lety, ale i předtím jsem měla podobné. Nemám dost výrazné oči, tak jsem došla k závěru, že potřebuji výrazné obroučky. Byla jsem nedávno na operaci šedého zákalu, kdy mě doktoři chtěli úplně zbavit brýlí na dálku. Odmítla jsem to a domluvila se s nimi, aby při zákroku nebyli úplně důkladní. Umluvila jsem je a brýle s širokými obroučkami nosím dál. Je to s podivem, ale reagují na ně dokonce i v zahraničí.“
Pracovní manželství
S ředitelem festivalu v Karlových Varech Jiřím Bartoškou se poznali v roce 1994, když celou akci dávali dohromady. Tehdy začala jejich vzájemná spolupráce. „Jsme dvě individuality. Přesto si velmi dobře rozumíme i proto, že oba máme podobný smysl pro humor a také si nikdy nemluvíme do našich kompetencí. On ke mně má vztah jako ke starší sestře, já jej nazývám tolerovaným manželstvím. Nebojte, manželka Adéla ví, o co jde a je klidná."
Na filmové půdě
Eva Zaoralová se právě vrátila z festivalu v Locarnu, kde ji zaujal film „Nomádská zima“. „Vypráví se v něm o dvou pastevcích, kteří ženou obrovské stádo ovcí. Je nádherně nasnímaný a u publika sklidil obrovský aplaus.“ Pro karlovarský festival by z nabídky Eva Zaoralová vybrala „Divoká stvoření jižních krajin“. „Mohu je každému vřele doporučit. Je tam mnoho síly a úcty před přírodou a vesmírem.“ Je to prý úchvatný film, kterých je, podle jejích slov, čím dál tím méně. „Mám ráda snímky, které mají co říct, ale v zásadě se mi toho líbí hodně. Co ale zcela odmítám je vulgarita, obscénnost a násilí.“
Oblíbení filmaři
Mezi českými režiséry Eva Zaoralová považuje za zajímavé Věru Chytilovou, Jana Němce či Jiřího Krejčíka. „Jsou osobnosti, které ne každý má rád, protože dovedou být velmi prudcí a také nesympatičtí. Musím ale z vlastní zkušenosti říct, že když je trochu blíž poznáte, tak zjistíte, jak moc jsou milí a citliví.“ To je prý obzvláště případ režiséra Jana Němce. „Na první pohled působí povrchně a arogantně, ale ve skutečnosti je to hodný a velmi slušný člověk.“
„Obyčejné“ hvězdy
Na festivalech se Eva Zaoralová potkává s mnoha slavnými lidmi. V poslední době na ni udělal velký dojem anglický herec Jude Law, který byl jednou z tváří znělky karlovarského festivalu. „Jeho agenti nám zdůrazňovali, že vyžaduje to či tamto, ale ukázalo se, že je to docela obyčejný člověk. Když se dozvěděl, že herec a zpěvák Jiří Macháček slaví narozeniny, tak přišel a zpíval společně s ním a vůbec se netvářil jako hvězda. A to na mě udělalo dojem."
Více se dozvíte z rozhovoru s moderátorkou Danielou Brůhovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.