Erik Best: Česká republika Globální kompakt pro migraci odmítá jenom z politických důvodů

10. prosinec 2018

V Marakéši dnes začíná zasedání OSN, na kterém by mimo jiné mělo dojít k přijetí Globálního kompaktu pro migraci. Proč dohoda vzbuzuje nejen u nás bouřlivou diskuzi?

„U nás to, myslím, nemá nic společného přímo s migrací,“ říká americký novinář a vydavatel Erik Best. „Není tady mnoho nových migrantů. Je to spíš kvůli tomu, že Češi si myslí, že to je potenciální problém.“

Obhájci kompaktu by teď podle něj měli umět vysvětlit, jak to myslí. Do češtiny se často název dohody překládá jako Globální kompakt o migraci, což může jeho vyznění zkreslovat. Ve skutečnosti se dokument jmenuje Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci. Má celkem 23 cílů a patří k nim například snaha o minimalizování vlivů, které nutí lidi opustit svoji zemi.

Proč jsou Češi proti?

03722257.jpeg

Podle Erika Besta není ani česká vláda jednotná v tom, jak kompakt hodnotit: „Například pan Petříček říká, že je tam sousta věcí, které můžeme podporovat, přitom vláda celkově je proti. Jedna věc je, co je tam napsáno, druhá věc je interpretace a další, jak je to vnímáno voliči. Voliči a převážná část politiků to podle mne celkově pochopili tak, že spíš než aby se pakt snažil jít proti migraci, tak ji podporuje. I když to tak možná ve skutečnosti není.“

„Česká republika kompakt odmítá jenom z politických důvodů,“ tvrdí Erik Best. „Nejsem naivní a umím si představit, že Andrej Babiš úplně otočí, až to pro něj bude příznivější. Zatím to ale převážná část českých voličů nechce, a tak to nechce ani vláda,“ shrnuje.

Další témata rozhovoru: Jak se Češi staví k problematice lidských práv? Proč se neziskové organizace staly terčem kritiky i nenávistných komentářů na sociálních sítích? Co sleduje Trump personálními změnami ve vrcholných politických funkcích? Co přinese změna v předsednickém křesle německé CDU, které ve vnitrostranických volbách získala Annegret Krampová-Karrenbauerová. Proč se prezident Miloš Zeman pustil do ostrého sporu s rozvědkou?

 

autoři: Vladimír Kroc , and
Spustit audio

Související