Eliška Balzerová: Vyhnali jsme šlechtu, šlechtu ducha, lidi, kteří po majetku netoužili

14. květen 2018

„Letos je rok české šlechty a taky 70 let od Vítězného února, kdy noví mocipáni šlechtu zbavili majetku.“ Celý rozhovor o hře Hraběnka, aneb zámek v Čechách, ve videu.

Eliška Balzerová se teď nově v pražském divadle Palace převtěluje do Elizabeth Anny Marie, hraběnky z Lansdorfu a ze Scheinbergu, která se v 50. letech vrací na svůj znárodněný zámek slavit svoje sedmdesátiny. „Jsem tím pohnutá od začátku. Ona se tam nepřijela vztekat, ale splnit slib: dohrát na klavír jednu skladbu.“

„Je nutné si uvědomovat, že jsme vyhnali šlechtu, šlechtu ducha, inteligenci, vzdělané lidi, lidi velmi pokorné, kteří netoužili po majetku, ale ten majetek spravovali, jak ona říká.“ Hra vznikla podle scénáře Jiřího Hubače, zfilmovaného v roce 1993. „Na jevišti to má ale velikou sílu. A já mám teď na to taky vhodný věk, neboť je mi téměř tolik, co hraběnce.“

Jaké dovednosti musela kvůli rolím zvládnout? Proč je stále úspěšný Můj báječný rozvod? Jak vzpomíná na Danu Medřickou? Má oblíbenou divadelní postavu? Poslechněte si ze záznamu.

autoři: Jitka Novotná , eh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.