Egon Kulhánek bere obnovení Hudebního divadla v Karlíně jako poslání

6. leden 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Egon Kulhánek

V našem dnešním (6. ledna) pořadu Je jaká je jsme po 11:05 přivítali producenta a nynějšího ředitele Hudebního divadla v Karlíně Egona Kulhánka.

Boj o záchranu a o diváka


Hudební divadlo v Karlíně je pojem, který není třeba dlouze představovat. Od roku 1945 jej lze považovat za nejvýznamnější české hudebně-zábavní divadlo na jehož scéně údajně vystoupili osobnosti jako Charlie Chaplin nebo Stan Laurel. Příroda ovšem o osudu souboru málem definitivně rozhodla. Při záplavách v roce 2002 byla totiž divadelní budova kompletně vytopena: „Můj předchůdce udělal skvělou věc a přesunul celou scénu do Kongresového centra, kde jsme provizorně vystupovali. Prostory jsou to velice nedivadelní a byla to pro mě opravdová zkouška.“ Ředitel hudebního divadla E. Kulhánek se přesto nenechal odradit. Rozšířil distribuční síť vstupenek, přepracoval inscenace, které díky katastrofě neměly původní kulisy a doslova bojoval o každého diváka: „Z marketingového hlediska to bylo naprosto strašné. Sál nikdy nebyl plný a operety jsme díky špatné akustice vůbec nehráli, ale nakonec se nám ty dlouhé 4 roky podařilo nějakým zázrakem přečkat.“

Dracula jako původní český muzikál


E. Kulhánek se v prostorách Kongresového centra neocitl poprvé. Po základní vojenské službě nastoupil jako asistent režie v České televizi. Seznámil se tehdy se členy taneční skupiny UNO a posléze byl jejich manažer. Svůj producentský debut ovšem slavil až později. Na seznamu představení, na kterých se podílel, nalezneme podstatnou část všech úspěšných muzikálů posledních let: „Náš hlavní záměr byl udělat původní český muzikál. Dlouho jsme hledali téma a až v ranních hodinách, po několika láhvích whisky, řekl Richard Hes „Dracula“. A já jsem řekl ano.“ Právě zmíněný muzikál vidělo v ČR 1 250 000 diváků, což je 12% veškeré populace. Nad těmito čísly smekají kdekoliv ve světě a neočekávaný úspěch odstartoval následnou lačnost po zábavně-hudební tvorbě, ale např. i kariéru Daniela Hůlky. Tomu prý dopomohla k obsazení v muzikálu náhoda, protože nasazeným favoritem do hlavní role byl Daniel Landa, který se vážně zranil.

Hudební divadlo Karlín

Více informací najdete v záznamu rozhovoru se Stanislavou Lekešovou.

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.