Drogy v Čechách... a příběh jejich zneužívání

26. září 2021

Droga jako zbraň i jako prostředek snadno dosažitelné radosti. Dokuseriál od tvůrců seriálu Historie českého zločinu. Připravila Bronislava Janečková za odborné spolupráce Miloše Vaněčka.

1. díl: Hlad po radosti

Před 30 lety vznikla v systému Policie České republiky Národní protidrogová centrála, která sehrála významnou roli v boji proti zneužití drog. Čeští kriminalisté se ale s drogami potýkají už od samotného vzniku Československa. První díl je věnován období první republiky.

2. díl: Droga jako zbraň

Historie potvrzuje, že drogy se mohou stát účinnou zbraní. To si uvědomují válčící mocnosti za druhé světové války i po ní. Jak lidé a státy bojují s drogou i proti droze?

3. díl: Pád železné opony

Pád komunismu a vznik Národní protidrogové centrály má na drogovou scénu v Čechách velký dopad.

4. díl: Chobotnice

Ve 21. století se celosvětově rozvíjí velkovýroba drog. Drogovou scénu začínají ovládat drogové kartely. Příběhů lidí, které ovlivnila droga, přibývá...

Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně každou neděli v 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.