Díky mentoringu jsem měl šanci nahlédnout, jak by vypadal můj život, popisuje Vítek Janda
„To mi pomohlo si ujasnit, že astrofyzika mě extrémně baví, ale že to není to, čemu bych se chtěl celý život věnovat,“ doplnil v pořadu Noční Mikrofórum.
Proto vznikl projekt SOCIDE neboli Aktivní studenti. Původní název je složen ze slov „society“ a „idea“, v souladu s myšlenkou založení komunity, která společně sdílí nápady a zkušenosti. Od toho byl jenom krůček k založení mentoringového programu, do kterého je v tuto chvíli zapojeno šedesát mentorů, odborníků z mnoha oborů, kteří mohou studenty vést a inspirovat. Vítka motivovalo setkání s mentorem, když studoval gymnázium.
A pak jsem se rozhodl na vysokou školu nejít, překvapil Vítek Janda
Tento krok předcházel tomu, že se nechal kvůli svému projektu zplnoletnit, a založil společnost. Vítek společně s Karolínou Dědovskou zajišťuje žákům a studentům setkání s někým, kdo je může inspirovat, pomůže zorientovat se v oboru, kterému se chtějí věnovat, nasměruje jejich snažení tím správným směrem.
Vítek a Karolína prozradili i jednu vtipnou historku o svém seznámení: „Shodou náhod jsme se poprvé potkali v porodnici a leželi jsme vedle sebe v kolébce“, směje se Karolína. „Pak jsme se neviděli a neznali osmnáct let.“ Při opětovném setkání Karolína hned věděla, že se k Vítkovi připojí.
„Doufáme a věříme, že v lidech odkrýváme tu hezkou pozitivní stránku osobnosti, která je ochotná pomáhat dalším lidem,“ uzavřel Vítek Janda.
Jak se starají o své mentory, kteří pracují bez nároku na odměnu? Jaký je rozdíl mezi označením „mentor“ a „buddy“? A jak reagoval Vítkův otec na jeho žádost o zplnoletnění?
Související
-
Host: Miroslav Hanus, student Masarykově univerzitě v Brně a spolutvůrce hry Fakescape
Co partu spolužáků přivedlo na myšlenku vytvořit hru na téma dezinformace? Jak úspěšní studenti při řešení úkolů jsou? Co je nejvíc překvapuje? Moderuje Zbigniew Czendlik.
-
Studium na Berkeley? Parkoviště jen pro nositele Nobelovky,...
Doktorantka a studentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ina Píšová okusila na vlastní kůži studium na americké univerzitě Berkeley (University of California)...
-
Z diplomové práce českého studenta vzešla stavba solární...
Dokument o tom, jak se čeští učitelé snaží vzděláváním ochránit tamní obyvatele před krutými dopady postupující globalizace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.