Commedia finita. Skvělé sólo pro Jiřinu Jiráskovou. Připomeňte si 90 let od jejího narození

13. únor 2021

V rozhlasovém představení pro čtyři ženy uslyšíte jen jednu: Jiřinu Jiráskovou. Hra natočená před 35 lety neztratila nic ze své aktuálnosti. Připomínáme si 90 let od narození výjimečné herečky. Poslouchejte týden po odvysílání na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas. 

Napsala: Viktorie Hradská
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Hudba: Ivan Ruml
Režie: Vladimír Gromov
Natočeno: 1984

Jiřina Jirásková ztvárňuje čtveřici žen, které kdysi byly blízké slavné operní pěvkyni Emě Destinnové. Zneuznaná učitelka hudby, uklízečka, placená společnice a komorná reprezentují celou škálu odporných lidských vlastností.

A přitom na pozadí vší té přízemnosti, zloby, závisti, pokrytectví, podlosti, pomluv, zlodějství a zrady, které Destinnovou obklopovaly, vyrůstá velikost, lidská výjimečnost a zranitelnost této velké umělkyně.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.