Co je na chirurgii tak přitažlivé? „To, že hned vidíte výsledek a to je něco jako droga,“ soudí profesor Zdeněk Krška
Jak se stát chirurgem? „Musíte mít vztah k manuální práci a medicíně. A když k tomu ještě máte od pánaboha naděleno, tak je to skvělý obor,“ tvrdí odborník. Co je na chirurgii nejtěžší? Lze být na operačním sále s člověkem, ke kterému nemáte vztah? Jak je na tom ve srovnání se světem naše chirurgie? Budou chirurgové nahrazeni roboty? Kdy a proč se stal skautem? Proč chytá ryby a zase je pouští zpět? A co by si moc přál?
Co je na chirurgie tak přitažlivé? „Hned vidíte výsledek. Já hned vidím, jestli jsem zastavil krvácení nebo odstranil napadený orgán. A to je jako droga. Studentům a studentkám říkám, ať přijdou na sály. Buď je to chytne, nebo ne. Bohužel lidí, kteří chtějí pracovat manuálně, ubývá,“ říká s povzdechem.
O budoucí chirurgickou generaci má proto obavy. „Mizí manuální zručnost, protože na počítači se ji nenaučíte. Přesto si myslím, že vždycky budou fandové, kteří to budou dělat, protože život s chirurgií je dobrý. Máte pocit, že děláte něco konkrétního a nemusíte mít potom už moc koníčků, protože děláte smysluplnou a dobrou práci. A to je fajn.“
Existuje ještě vůbec něco, co dokáže Zdeňka Kršku i po letech praxe překvapit? „Překvapí mě ledacos, co už jsem viděl stokrát, akorát si na to nepamatuju,“ směje se uznávaný profesor a pak zvážní. „Mění se charakter nádorů a přibývá úrazů, které dřív nebyly. Stále jsou věci, které mě dokážou překvapit.“
Například v souvislosti se střelbou na FF UK v prosinci 2023. „To byl styl poranění, která se běžně nevídají. Nebo z ghett v Jihoafrické republice. Jako každý člověk si na to nezvyknu a musím se s tím vyrovnat. Dát si panáka? To bych se upil k smrti. Co mě nabíjí, je nový pacient. Začnete řešit nový problém a jdete pracovat dál,“ přidává svůj recept přednosta 1. chirurgické kliniky 1. LF UK Zdeněk Krška.
Související
-
Tomáš Šebek, chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic. Jak se naučil pracovat se strachem?
Žít šťastný život ve zdraví, o to by nám mělo jít, říká chirurg, účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek. Jak se naučil pracovat se strachem?
-
Pacient není jen orgán nebo diagnóza, na to nesmíme jako lékaři zapomínat, zamýšlí se chirurg Havlůj
„Být chirurgem je velmi náročné,“ přiznává lékař Lukáš Havlůj v Blízkých setkáních.„Naše povolání vyžaduje osobní oběť,“ dodává v rozhovoru na Dvojce.
-
Nezávidět a nepoměřovat se s bohatšími a mocnějšími. Štěstí je v nás, věří chirurg Pavel Pafko
Jak se proměnila lékařská profese za dobu jeho praxe? Kdo ho v životě nejvíc ovlivnil a formoval? Kde bere stále energii a zájem o všechno nové? Moderuje Marie Retková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.