Cikánský baron za katedrou. Po jeho odkazu i životě pátrá Stanislav Motl
Do historie vstoupila jako první romská škola v Evropě, možná i na světě. Děti v ní vyučoval nefalšovaný cikánský baron. Poslouchejte do pondělí 10. června 2019.
Děti tuhle školu milovaly natolik, že sem chodily třeba i několik hodin před vyučováním. Téměř neuvěřitelný příběh několika dnes již zapomenutých mužů, kteří se před jedním stoletím pokoušeli se zaostalé země pod Karpaty vytvořit moderní stát svobodných, sebevědomých a vzdělaných lidí.
V záběrech hovoří publicista a spisovatel Antonín Hrbek. V pořadu citujeme z knihy Antonína Hrbka Podkarpatská Rus stoleté výročí vzniku, z úvahy Ferdinanda Peroutky a z diplomové práce Jindry Marešové.
Související
-
V Užhorodu byla v období První republiky zřízena první romská škola na území tehdejšího...
V rámci 100. výročí vzniku republiky pokračujeme další historickou vzpomínkou. V letech 1919 až 1938 byl Užhorod hlavním městem Podkarpatské Rusi, která byla součás...
-
Romové za první republiky
Přestože byli Romové, resp. Cikáni za první republiky oficiálně uznáni za svébytnou národnostní menšinu (a ve sčítání lidu v roce 1921 byla romská národnost, stejně...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.