Chcete žít dlouho? Přestěhujte se, tvořte! U nás člověk nemá duši
Rozhovor o psychosomatice anebo rady balkánského lektora, jak bojovat s vlastním stářím. Už jste slyšeli dva nejposlouchanější díly letošního Nočního Mikrofóra? Třeba vám změní pohled na život…
Proč u nás dřív doktory duševní stav pacienta moc nezajímal? „V roce 1964 bylo vydané resumé o tom, že člověk duši nemá. Bylo závazné pro celou československou lékařskou obec a myslím, že dodnes nebylo zrevidováno“, říká Helena Máslová, která se zabývá psychosomatikou.
Ujišťuje, že psychika má obrovský vliv na lidské zdraví, a tím i na délku života. Když je člověk šťastný, žije déle. A dokládají to i statistiky. „Největší délka života je v daňových rájích. V Monaku, Makau nebo Andoře to je přes 80 let. ČR je v žebříčku na 45. místě na světě. Ideální délku života tu nemáme.“
Každé ráno se ptejte, co nového vytvoříte
Stěhovat se ale možná nemusíte. Lektor mentálního tréninku a ovládání stresu Dragan Vujovič má vlastní metody na boj se stářím. Na jeho přednášky o potřebě optimismu a psychické rovnováhy chodí lidi každého věku i zaměstnání. Dokonce i sportovní týmy a reprezentační výběry.
Jeho recept je poměrně jednoduchý. Naše tělo prý zná jen dva signály: růst, nebo úpadek. „Podle občanky je mi 62 let a můj biologický a psychologický věk je 44. Každé ráno je třeba se sám sebe ptát: Co se dnes nového naučím? Co u sebe změním a co nového vytvořím? Ať je vaše celoživotní rozhodnutí růst! Začínáme stárnout, když přestaneme růst.“
Poslechněte si Vujoviče sami. Mluví s lehkým balkánským přízvukem, ale jako kulomet. A jeho slova mají stejnou razanci.
Související
-
Psycholog: Jsme ve stresu a máme pořád pocit, že něco nestíháme. Přitom dříve lidé pracovali víc
Máme pračky, vysavače, smartphony. Ale taky subjektivně méně času. „Srovnejte si hodnoty s tím, co skutečně děláte,“ radí psycholog. Snižte si standardy. Nebojte se prachu.
-
Co všechno lze vyčíst z jazyka nebo chůze? To nejlepší z Kontaktu Dvojky
Rady psychologů, celostní medicína a podiatrie. To jsou témata, která vás v roce 2015 v Kontaktu nejvíc zajímaly. Jak pracovat se stresem, poruchami imunity nebo nadváhou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.