Cestování je veledárek, který jsme dostali. Je to jeden ze symbolů svobody, říká Alfred Strejček
O složitém hledání pravdy psal už portugalský vladař Nunez ve 13. století, připomněl Alfred Strejček. Co si myslí o svobodě a lásce? Jak se lidská společnost za 33 let proměnila? Co dal jeho generaci listopad 1989? Jak vysoko má na žebříčku hodnotu peněz a majetku? Myslel si, že politici budou neúplatní? Je něco, za co se stydí?
„Já se narodil během války v roce 1941. Byl jsem vášnivý cestovatel. Když jsem jednou dostal devizový příslib, musel jsem zařídit spoustu věcí. A to ve mně zůstalo. Když přejíždím hranice, kde nikdo nestojí, tak se vnitřně chvěji a napadne mě, jestli mám vyplněné celní prohlášení. Cestování je veledárek, který jsme dostali, a je to jeden ze symbolů svobody. A tomu vděčím dnu, ve kterém vysíláme.“
Myslel jsem, že politici budou neúplatní
Už Komenský napsal, že svoboda je nejzákladnější prvek lidského bytí. „Uhranuly mě myšlenky o svobodě a politicích, kteří jsou neúplatní. Komenský měl premiéru 20. prosince 1989 a já si říkal, to je konec představení Komenského, protože nebudou úplatní politici. Já si to naivně skutečně myslel.“
Je něco, za co se stydí? „Když jsem se po roce 1989 potkával s chartisty, tak jsem se před nimi styděl, že jsem sám neměl odvahu tomu pomoci. Mojí největší výčitkou je několik Chvilek poezie s tendenčními texty. Rozhodl jsem se, že už z úst nevypustím nic, za čím bych si nestál,“ uzavírá Alfred Strejček.
Související
-
„Čtyři měsíce jsem žil v představách.“ Alfred Strejček nenaplnil prognózy lékařů
„Měl jsem vysílat Dobré ráno Česko. Večer jsem si byl zaběhat, v noci přišly bolesti a ráno jsem nebyl schopen pohybu,“ vzpomíná v rozhovoru Alfred Strejček.
-
Co se odehrává v barvitých snech Alfreda Strejčka?
Na zázraky nevěřím, ale spoléhám na ně, říká herec, recitátor, vášnivý milovník života Alfred Strejček. Co se odehrává v jeho dosud krásných a barvitých snech?
-
„Chtít žít. To je moje motivace.“ Alfred Strejček byl uveden do rozhlasové Síně slávy
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral osobně uvedl ve středu 19. ledna 2022 do Síně slávy moderátora a herce Alfreda Strejčka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.