Cestování je veledárek, který jsme dostali. Je to jeden ze symbolů svobody, říká Alfred Strejček

17. listopad 2022

O složitém hledání pravdy psal už portugalský vladař Nunez ve 13. století, připomněl Alfred Strejček. Co si myslí o svobodě a lásce? Jak se lidská společnost za 33 let proměnila? Co dal jeho generaci listopad 1989? Jak vysoko má na žebříčku hodnotu peněz a majetku? Myslel si, že politici budou neúplatní? Je něco, za co se stydí?

„Já se narodil během války v roce 1941. Byl jsem vášnivý cestovatel. Když jsem jednou dostal devizový příslib, musel jsem zařídit spoustu věcí. A to ve mně zůstalo. Když přejíždím hranice, kde nikdo nestojí, tak se vnitřně chvěji a napadne mě, jestli mám vyplněné celní prohlášení. Cestování je veledárek, který jsme dostali, a je to jeden ze symbolů svobody. A tomu vděčím dnu, ve kterém vysíláme.“

Myslel jsem, že politici budou neúplatní

Už Komenský napsal, že svoboda je nejzákladnější prvek lidského bytí. „Uhranuly mě myšlenky o svobodě a politicích, kteří jsou neúplatní. Komenský měl premiéru 20. prosince 1989 a já si říkal, to je konec představení Komenského, protože nebudou úplatní politici. Já si to naivně skutečně myslel.“

Je něco, za co se stydí? „Když jsem se po roce 1989 potkával s chartisty, tak jsem se před nimi styděl, že jsem sám neměl odvahu tomu pomoci. Mojí největší výčitkou je několik Chvilek poezie s tendenčními texty. Rozhodl jsem se, že už z úst nevypustím nic, za čím bych si nestál,“ uzavírá Alfred Strejček.

Spustit audio

Související