Česko propáslo šanci zabrat ložiska titanu, říká geolog Václav Cílek st.

19. červenec 2018
Host do domu
Václav Cílek st.

Václav Cílek starší objevil na Hodonínsku ložisko ropy. Projel celé pobřeží mezi Keňou a Mosambikem, kde našel největší ložisko titanu na světě.

Byl v ročníku jediný, který studoval naftovou geologii. Poslali ho na Hodonínsko. „Dělali si ze mě legraci, ale já jsem chtěl, aby tam udělali hlubinný vrt. Dostali se do 800 metrů a najednou obrovský přítok nafty. Moje nafta pokrývala 30 až 40 procent veškeré nafty u nás.“ Dostal sice vyznamenání, ale pak ho poslali na vojnu k technickým praporům.

V roce 1969 se Václav Cílek st. dostal do Afriky. „Dodnes je pro mě záhada, jak se mi podařilo vycestovat. Napsal jsem řadu dopisů a dostal krásný dopis z Tanzanie, tak jsem to zkusil.“ I když byl geolog, jeho prvním úkolem byla pitná voda. „Byli tam vrtaři ze Švédska, ale nevěděli, kde ji hledat, zatímco já se zajímal o strukturu krajiny. Když jsme udělali první vrt, voda stříkala.“

V Africe se zaměřil na výzkum ložisek, které mají vysoký výskyt titanu. A objevil největší ložisko na světě. „Dnes je titan základ raket, je to strategický kov. Má pevnost oceli, a je lehký jako hliník. Vybral jsem ložiska, ale u nás po revoluci, když se rozpadal stát, to nikdo nebyl schopen zabrat. Pak to zabrali Irové.“

Jak vypadalo vybavení geologů? Jak se vyrovnal s výskytem jedovatých hadů? Jaké knihy napsal o Africe? Více uslyšíte v archivu.

Spustit audio
autor: Zdenka Kuchyňová