Česko propáslo šanci zabrat ložiska titanu, říká geolog Václav Cílek st.

19. červenec 2018
Václav Cílek st.

Václav Cílek starší objevil na Hodonínsku ložisko ropy. Projel celé pobřeží mezi Keňou a Mosambikem, kde našel největší ložisko titanu na světě.

Byl v ročníku jediný, který studoval naftovou geologii. Poslali ho na Hodonínsko. „Dělali si ze mě legraci, ale já jsem chtěl, aby tam udělali hlubinný vrt. Dostali se do 800 metrů a najednou obrovský přítok nafty. Moje nafta pokrývala 30 až 40 procent veškeré nafty u nás.“ Dostal sice vyznamenání, ale pak ho poslali na vojnu k technickým praporům.

V roce 1969 se Václav Cílek st. dostal do Afriky. „Dodnes je pro mě záhada, jak se mi podařilo vycestovat. Napsal jsem řadu dopisů a dostal krásný dopis z Tanzanie, tak jsem to zkusil.“ I když byl geolog, jeho prvním úkolem byla pitná voda. „Byli tam vrtaři ze Švédska, ale nevěděli, kde ji hledat, zatímco já se zajímal o strukturu krajiny. Když jsme udělali první vrt, voda stříkala.“

V Africe se zaměřil na výzkum ložisek, které mají vysoký výskyt titanu. A objevil největší ložisko na světě. „Dnes je titan základ raket, je to strategický kov. Má pevnost oceli, a je lehký jako hliník. Vybral jsem ložiska, ale u nás po revoluci, když se rozpadal stát, to nikdo nebyl schopen zabrat. Pak to zabrali Irové.“

Jak vypadalo vybavení geologů? Jak se vyrovnal s výskytem jedovatých hadů? Jaké knihy napsal o Africe? Více uslyšíte v archivu.

Spustit audio
autor: Zdeňka Kuchyňová