Česko propáslo šanci zabrat ložiska titanu, říká geolog Václav Cílek st.
Václav Cílek starší objevil na Hodonínsku ložisko ropy. Projel celé pobřeží mezi Keňou a Mosambikem, kde našel největší ložisko titanu na světě.
Václav Cílek st. byl v ročníku jediný student naftové geologie. Poslali ho na Hodonínsko. „Dělali si ze mě legraci, ale já jsem chtěl, aby tam udělali hlubinný vrt. Dostali se do 800 metrů a najednou obrovský přítok nafty. Moje nafta pokrývala 30–40 % veškeré nafty u nás.“
Dostal sice vyznamenání, ale pak ho poslali na vojnu k technickým praporům. V roce 1969 se dostal do Afriky. „Dodnes je pro mě záhada, jak se mi podařilo vycestovat. Napsal jsem řadu dopisů a dostal krásný dopis z Tanzanie, tak jsem to zkusil.“
Od vody k titanu
I když byl geolog, jeho prvním úkolem byla pitná voda. „Byli tam vrtaři ze Švédska, ale nevěděli, kde ji hledat, zatímco já se zajímal o strukturu krajiny. Když jsme udělali první vrt, voda stříkala.“
V Africe se zaměřil na výzkum ložisek, které mají vysoký výskyt titanu. A objevil největší ložisko na světě. „Dnes je titan základ raket, je to strategický kov. Má pevnost oceli, ale je lehký jako hliník. Vybral jsem ložiska, ale u nás po revoluci, když se rozpadal stát, to nikdo nebyl schopen zabrat. Pak to zabrali Irové.“
Jak vypadalo vybavení geologů? Jak se vyrovnal s výskytem jedovatých hadů? Jaké knihy napsal o Africe? Více uslyšíte v archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.