Byl jsem i připraven, že mě to zničí. Nejen jako režiséra, ale i jako herce, říká o svém filmu Jiří Mádl

10. únor 2015

Cenu filmové kritiky za Objev roku získal koncem ledna Jiří Mádl. Trofej si trochu překvapivě odnesl za scénáristický a režisérský počin. Jeho debutový snímek Pojedeme k moři byl pro mnohé překvapením. Jak snímek vznikal?

„Asi rok jsem to v sobě nosil,“ začíná Jiří Mádl. „Dokonce jsem měl formu dřív než ten příběh. Věděl jsem, jak to chci vyprávět. Protože v příběhu hraje roli i kamera, věděl jsem, že chci detektivní příběh. Teprve později jsem vymyslel co.“

Film je originální právě v tom, že ho vlastně točí a stříhá dítě. Hlavním hrdinou je malý kluk a jeho kamarád. Oni dva diváka provedou příběhem, ve kterém se snaží vypátrat údajnou nevěru tatínka.

Film ve světě

Se snímkem tvůrci objeli 30 zemí, jako je například Německo, Jordánsko, Izrael nebo Korea. Na filmových festivalech zkoumal Mádl publikum. „Lidé reagují stejně a i ty diskuze jsou téměř totožné.“

„V příběhu je přátelství, láska, rodina a vlastně všude jsou kamarádi, otcové, synové a milenci. Prostě jsem se vyhnul českým reáliím a ten příběh je přenositelný,“ vysvětluje odezvu.

Nic by neměnil

Jak je ale samotný otec tohoto díla spokojen? „Já jsem na začátku nečekal vůbec nic. Byl jsem i připraven, že mě to zničí. Nejen jako režiséra, ale i jako herce.“

S tolika kladnými ohlasy Mádl nepočítal. Jak sám říká, vyznění a záběry jsou přesně tak, jak chtěl. „Už z vděčnosti si zakazuju říkat, že to mělo být jinak.“

Komu není z hůry dáno…

„Já si myslím, že každý autor, má jednou za život šanci napsat něco bez znalosti věci. Jedno dílo přijde z hůry. Zbytek musí člověk plánovat,“ doplňuje. A také uznává, že se v jeho případě jedná právě o film Pojedeme k moři.

Příští Mádlův film má být prý o Českém rozhlase. Po vysílání proběhly před studiem první kamerové zkoušky. Klikněte na video!

Co studoval v New Yorku? Proč se věnuje charitě? A co jeho herecká kariéra? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Jan Rosák , Anna Kudláčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.