Britský venkov je idylický jako v televizních seriálech, říká Dagmar Heřtová

13. duben 2016

Britská kuchyně už dávno nemá špatnou pověst, a na venkově se skutečně žije komunitním životem, jak to známe ze seriálů. To říká Dagmar Heřtová, která je v Británii jako doma. Sbírá kuchařky a zná dobře anglický venkov.

O britské kuchyni se říká, že se netěší tak dobré pověsti jako italská nebo francouzská. „Dnes britská kuchyně patří mezi nejlepší na světě. Také v době středověku byla britská kuchyně vynikající. Pak nastala průmyslová revoluce, lidé odešli do měst, opustili venkov a ztratili vazbu s přírodou. To způsobilo úpadek britské kuchyně.“

Do venkovských sídel můžete přijít na čaj

Britský venkov má svoje kouzlo, říká Dagmar Heřtová. „Britové si hodně chrání své původní stavby, jsou přísní na jejich úpravy. Neváhají zbořit dům, když je postaven bez povolení.“ Britský venkov má i svoje krásné hospůdky. „Když to kuchaře přestane v Londýně bavit, tak si otevřou restauraci na venkově. Britové je milují.“

Opravdu se na venkově žije pospolitým životem, jak to ukazují televizní seriály? „Ano, jakmile nastane květen, tak lidé otevřou své domy a zahrady. Vstupné je dobrovolné. Pozvou vás na čaj, vy můžete obdivovat jejich zahrady, třeba si koupit rostlinku.“

Marmeládu si vezl do hor i Edmund Hillary

Úroda na talíři

V Británii existuje rychlená rebarbora, která se pěstuje blízko Skotska. „Je dva roky na polích, vystavená mrazu, nicméně třetí rok se přendá do velkých hangárů. Je tam teplo a úplná tma. Najednou začne rašit. Její sběr pak probíhá při svíčkách,“ říká Dagmar Heřtová. Dělají se z ní kompoty, přidává se do jogurtu, jí se i jako příloha k masu nebo k makrele.

Známá je i britská marmeláda. „Říká se, že obchodník se zeleninou jednou koupil pomeranče z oblasti Sevilly, ale nešly na odbyt. Jeho žena tehdy připravila marmeládu, dala do ní i kůru z pomerančů, a tím vznikla marmeláda známá po celém světě. Skleničku marmelády sebou měl i horolezec Edmund Hillary."

Britové milují jahody

Velká Británie a jahody je nerozlučné spojení. „Jakmile začne sezóna, vyrazí na všechny pulty mističky jahod, které mají označení britské jahody. Třeba na Wimbledonu v roce 2012 se spotřebovalo 28 tun jahod.“

A jak Britové jahody nejraději jedí? „Mají je polité smetanou. Jahod není nikdy dost. Berou se na piknik, k moři, na oslavu, vždy musí být jahody.“

Jamie Oliver se v televizi objevil náhodou

Dagmar Heřtová a Stanislava Lekešová

Populární britský kuchař Jamie Oliver je dnes v Británii skoro legenda. „Vydal hodně kuchařských kniha a každá je úspěšná. Od mládí tvrdě pracoval, loupal brambory, pomáhal v rodinném podniku."

Do televize se dostal náhodou. „Pracoval v restauraci, a když přišli něco filmovat, tak tam byl jako záskok. Televize zjistila, jak je bezprostřední a všichni si ho oblíbili."

Britové doma příliš nevaří

„Žijí rychlým životním stylem. Většinou vaří o víkendech. Nabídka hotových jídel je tam velmi rozmanitá a kvalitní. Je rychlejší si večer skočit do supermarketu pro krabičku s večeří. Nebo si domů objednat jídlo z nejbližší restaurace.“

„Farmy ve Velké Británii produkují svoje jahody, bezinky, jehněčí maso. Vše putuje z farem, a supermarkety se předhánějí v tom, aby mohli ukázat, že je to britský produkt.“

Je v Británii cítit konzervatismus? Na čem Britové vaří? Mají stále oddělené kohoutky pro teplou a studenou vodu? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autor: zk
Spustit audio