Břetislav Tureček: Hrůza a strach. Požár v Českém Švýcarsku mi oživuje vzpomínky na plameny v Izraeli

28. červenec 2022

S rozsáhlými požáry, podobnými tomu, který aktuálně ničí sever České republiky, má zkušenost i Izrael. Požár v severoizraelské Haifě, při kterém uhořelo několik desítek lidí, pozoroval v roce 2010 v roli zahraničního zpravodaje ČRo i Břetislav Tureček. Proč jsou jeho vzpomínky na ničivý živel stále živé? A jak událost Izrael proměnila? Blízkovýchodní analytik v audiozáznamu ještě probere téma ukrajinského obilí a prozradí, jak se ke konfliktu na Ukrajině staví Afrika.

Požár v izraelské Haifě je označován za dosud nejničivější požár v zemi. Plameny tenkrát vyhnaly z domovů desítky tisíc lidí, ztráty na životech byly vysoké. „Jako blízkovýchodní zpravodaj jsem se většinou zabýval politikou a bezpečností. Požár v Haifě byl vybočení a musím říct, že si to pořád velmi dobře pamatuji,“ vzpomíná v pořadu Jak to vidí... zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček.

„Ta hrůza, ten strach, že plameny přeskočí a zachvátí okrajové části města, byl obrovský. Dokonce tam došlo k velmi tragické události, kdy v plamenech uvízl autobus s příslušníky vězeňské služby, kteří jeli evakuovat věznici. Nakonec zahynuli. Uhořelo tam přes 40 lidí,“ dodává.

Pomoc v neštěstí

Někdejšího zpravodaje v Izraeli tehdy také zaujalo, jak se Izrael v těchto záležitostech choval k zahraničním médiím. „Izraelci vybudovali přímo u požáru tiskové středisko, kde jsme měli k dispozici veškerá média, internet a televizi. Chodili za námi i hosté, třeba ředitel záchranářů, zástupci armády, starosta Haify... A důvod byl jasný.“

Čtěte také

Izrael potřeboval stejně jako teď Česká republika zahraniční pomoc. „Prostě aby tomu zahraničí věnovalo pozornost. Aby třeba lidé v Řecku věděli, proč řecká vláda vysílá hasičské letouny do Izraele.“

Pomoc Izraeli poskytla v minulosti i Česká republika. Po sérii ničivých požárů v roce 2016, při kterých přišlo o domov 1600 lidí, poslali Češi do Izraele speciální hasicí techniku pro boj s ohněm. Nyní přijímá pomoc ze zahraničí i Česká republika. Hasit požár v geologicky nepřehledném terénu národního parku mají mimo jiné pomoci dvě speciální letadla z Itálie.

„Je to velká pomoc. V Izraeli tenkrát tyto obrovské letouny létaly neustále. Bez přestání nabíraly vodu z mořské hladiny. To byl jeden z nejsilnějších momentů. Přesto to trvalo něco přes týden, než se podařilo dostat oheň pod kontrolu.“

Velké ponaučení

Požár v Haifě se stal pro izraelskou vládu obrovským poučením. Od té doby všechny izraelské vlády věnují tomuto tématu velkou pozornost. Třeba loni zuřil velký požár západně od Jeruzaléma. Celá řada vesnic i některé městské čtvrti se musely evakuovat. A to se teď děje i v České republice. Budují se protipožární pásma a podobně. Je to přesně ta věc, včetně samozřejmě nákupu hasebních technologií, které se Izraelci věnují na vládní úrovni a investují do toho miliardy korun,“ přibližuje Tureček.

Požár v Národním parku České Švýcarsko vyšetřuje policie jako možný trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Mnohdy jsou ale požáry zakládány i úmyslně. Bohužel i v Izraeli. „Z úmyslného zakládání požárů byli dříve podezříváni i Židi. Požár z roku 2016 ale odstartoval nový fenomén. Palestinci tehdy začali vypouštět z blokovaného pásma Gazy zápalné balony na jih Izraele. Nevím, jestli se tomu dá říkat teroristický útok, ale rozhodně to je zločinné jednání. Nebál bych se tomu říkat ani sabotáž.“

„Palestinci prostě vynalezli nový způsob, jak Izraeli škodit, tím, že zapalovali izraelská pole nebo izraelské zemědělské plochy na jihu země. A Izrael se s touto novou rovinou musel začít nějakým způsobem potýkat, až se to stalo součástí izraelsko-palestinské bezpečnostní politiky.“

Spustit audio

Související