Bratrský polibek smrti. Československo v roce 1968 přepadli spojenci

V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhla na území Československé socialistické republiky vojska pěti států Varšavské smlouvy. Důvodem byla politická obleva v zemi. Komunistická strana Československa v čele s novým lídrem Alexandrem Dubčekem měla tendenci zmírnit totalitní poměry a restartovat ekonomiku. Demokratizační proces však znepokojoval nejvyšší garnituru Sovětského svazu. Supervelmoc potírala v době studené války každý náznak revolty ve východním bloku.

Invazi do spojeneckého státu navenek prezentovala jako zásah proti kontrarevoluci, o který ho požádali zástupci KSČ. Málokdo tušil, že zvací dopis skutečně existuje. Velezrádnou pozvánku sepsalo pět konzervativních a vůči Kremlu loajálních komunistů.

K největšímu masakru došlo u rozhlasu

Jedinou obranou proti lži o kontrarevoluci byla pasivní rezistence. Československý rozhlas jako nejpružnější médium propojoval legální vedení naší země s jejími občany. Navzdory zoufalství nad zradou dokázali Čechoslováci zachovat klid jako jeden muž, komunikovat s agresory a rozbíjet tak dezinformační kampaň.

K největšímu masakru došlo na Vinohradské třídě v Praze, kam se lidé stahovali bránit budovu rozhlasu. Spolupracovník liberecké redakce Václav Havel ocenil chování a disciplínu slovy: „Možná, že je to jeden z prvních případů, kdy jsou kulomety a tanky bezmocné proti myšlenkám a etické síle lidí."

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Čenský , Jitka Novotná , Veronika Boušová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.