Božena Němcová: Šternberk

Božena Němcová: Šternberg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Božena Němcová: Šternberg
0:00
/
0:00

Premiéra pohádky o nalezení vlastní cesty a síle ženskosti v hlavních rolích s Markem Lamborou a Eliškou Zbrankovou. Poslouchejte do neděle 1. března 2020.

Chudý rybář a jeho žena dlouho nemohli mít děti. Jejich vroucné přání se ale konečně splní a dostane se jim dokonce tří synů. Mezi nimi vyčnívá Šternberk, který díky své dobrotě a bezelstnosti dokáže mnohé, což vzbuzuje v jeho bratrech žárlivost.

Dokonce se mu podaří z rukou zlé čarodějnice osvobodit princeznu Velenku a dovést ji zpět králi Mysliborovi, který se s ní má oženit. Co když se ale do sebe Velenka a Šternberk zamilují? Dokáže Velenka zachránit svého milého i přes nástrahy jeho zlých bratrů?

V únoru 2020 slavíme 200 let od narození největší české pohádkářky Boženy Němcové. Rozhlasové zpracování její pohádky z poloviny 19. století zachovává klasické pohádkové postupy a jistou jazykovou archaičnost, ale civilními hereckými výkony a moderní hudbou ji posouvá, aby byla přístupnější i současným posluchačům.

„Chtěl jsem, aby pohádka Boženy Němcové získala našim provedením na co největší možné síle. Byla ve mně směs upřímné úcty a zároveň výzva udělat ji syrově a dramaticky. Tak jak jsem to míval jako dítě rád,“ vysvětluje režisér Petr Mančal.

Silná ženská postava

Na pohádce ho prý nejvíc oslovila osudovost příběhu a víra v intuici a lásku, která dává Velence a Šternberkovi naději a schopnost zvítězit. Ačkoli by se dle názvu mohlo zdát, že nejdůležitější postavou je Šternberk, pohádka Boženy Němcové je především o ženské síle a odhodlanosti.

Ženská postava tu jako u většiny jiných klasických pohádkových příběhů není pasivně čekající princezna. Je to naopak odhodlaná, sebevědomá žena neváhající zachránit svého milého. Právě na tuto rovinu se výrazně zaměřila autorka rozhlasové dramatizace Hana Lehečková.

Scénář rozhlasové pohádky Šternberk na motivy Boženy Němcové

Voda a nebe i v písních

Zároveň taky akcentovala dva přírodní elementy (vodu a nebe), k nimž se postavy Velenky a Šternberka vztahují v jejich písních. Hudební skladatel a designer Stanislav Abrahám podtrhl tuto myšlenku i v hudební složce.

Rozhodl se, že každého z hlavních hrdinů bude zastupovat jiný hudební nástroj. Šternberka klarinet a Velenku flétna. „Většina hudby je zpracována z materiálu nahraného na tyto nástroje. Záměrem bylo pomocí počítačových úprav dosáhnout metaforického rozvlnění, tekutosti a plynutí,“ přibližuje Abrahám.

Osoby a obsazení: Marek Lambora (Šternberk), Eliška Zbranková (Velenka), Lucie Trmíková (kůň Bělouš), Ladislav Hampl (král), Jiří Maryško (první bratr), Lukáš Adam (druhý bratr), Ivan Řezáč (rybář), Lenka Zbranková (rybářova žena), Igor Orozovič (Zachar), Jitka Smutná(čarodějnice), Ivana Machalová (sedlákova žena a racek), Kajetán Písařovic (čeledín a pes), Jan Strýček (první člověk a kapr), Karolína Půčková (druhý člověk a orel)
Dramatizace: Hana Lehečková
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Dominik Budil
Zvukový design a hudba: Stanislav Abrahám
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 23. 2. 2020

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura