Belize je směsicí kultur. Lidi tam ale fungují tak, jak si to nedokážeme představit
Etnické konflikty, rasová nesnášenlivost a drancování přírody. V malém státě na východním pobřeží Střední Ameriky nic z toho neplatí. Ten ráj se jmenuje Belize.
Na rozdíl od většiny zemí Střední Ameriky se v Belize mluví anglicky. „Pro mě to bylo velké plus, protože se španělštinou na tom nejsem nejlíp,“ vysvětluje Jakub Kynčl. Dnes se tam rád vrací ale hlavně kvůli přírodě a lidem.
Belizané jsou přátelé přírody
Jaguáří útočiště je chráněný park, který na něj udělal velký dojem. „Desítky jaguárů se tam pohybují úplně volně, a když má člověk štěstí, může ho i zahlédnout.“ On sám tam narazil jen čerstvé stopy. „K pocitu zneklidnění mi to úplně stačilo.“
Belizané nechodí do lékáren, protože okolní bohatá příroda jim ji nabízí. „Když si člověk chce vzít prášek na bolest hlavy, tak mu ho berou z ruky se slovy: Dojdu na zahrádku a něco ti tam naškubu.“
Historií k porozumění
Historie Belize je barvitá a netypická pro region, ve kterém leží. Následkem invaze různých kolonizátorů tam dnes žije široká směs kultur a etnik. Potomci afrických otroků, Mayové i Evropané. „Fungují tak, jak bych si to jinde ve světě nedokázal představit,“ ujišťuje Jakub Kynčl.
Belizané jsou prý neskutečně otevření a příjemní. „Když jdete s batohem po silnici, zastaví u vás každý, aby se zeptal, jestli nechcete svézt. Když řeknete, že ne, alespoň vám zamávají.“
Podle Jakuba Kynčla je vzájemná slušnost lidí na neuvěřitelné úrovni. „Byla to britská kolonie a to džentlmenství se tam promítá.“ Na druhou stranu tam nebudete mít úspěch s typickým britským humorem. „Oni mají raději takový ten jednodušší,“ vysvětluje Jakub Kynčl.
Belizská kuchyně je kombinací tří chutí
Stejně jako je pestré obyvatelstvo, je pestrá i místní kuchyně. „Je kombinací karibské, britské a mexické. Národním jídlem je tam rýže, fazole a dušené kuře. Ale pálivé omáčky se tam dávají úplně do všeho.“
Belize je rájem turistů už proto, že je to bezpečná země. „Nesetkal jsem se tam nikdy s žádným problémem. Naproti tomu ve vedlejší Guatemale se mě pokusili okrást, a to jsem tam byl jen dva dny.“
Jaké jsou další zajímavosti ze současnosti a historie Belize? Jak se tam nejlíp dostaneme? Proč je rájem potápěčů? Poslechněte si v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.