Baví mě věci, které mi dávají smysl, prohlašuje Jolana Voldánová

29. květen 2021

To byl důvod, proč přijala nabídku stát se tiskovou mluvčí projektu Sčítání 2021. „Musela naučit spoustu věcí, na které se všichni ptají,“ vysvětlila v Nočním Mikrofóru.

Kromě informací, jak vše funguje, musela vysvětlovat novinářům i obyčejným lidem, proč jsou zařazeny některé otázky a k čemu budou sloužit odpovědi na ně, například k čemu bude někomu údaj, jak máme velký byt.

Volám vám, protože vás znám, slýchala často

Většina telefonátů byla vyloženě příjemných a pozitivních, dokonce pomáhala se sčítáním konkrétním lidem, kteří měli se sečtením potíže. Přesto zažila hned po spuštění projektu velmi náročné období.

Co minuta, to telefonát, vzpomíná

„Bylo tam to drobné zaškobrtnutí, jak já jsem si ho hezky přejmenovala,“ odpověděla teď už se smíchem Jolana Voldánová na otázku jestli zažila těžké chvíle. „To byla solidní krizová komunikace. Nejenom, že mi volali lidi, kteří se nemohli sečíst, protože číslo mého služebního telefonu bylo jako první na webových stránkách, ale samozřejmě i novináři.“

Všichni chtěli znát odpovědi, všichni je chtěli hned. „První víkend jsem z toho byla hodně vyčerpaná. Říkala jsem si, že Sčítání trvá 46 dní a já už po dvou dnech nemůžu. Ale naštěstí se to zklidnilo,“ uzavřela. Sčítací web pak po osmihodinovém výpadku běžel 1096 hodin bez jediné chyby a zádrhele.

Kolik toho sama ví o statistice? Jak se jí pracovalo v online prostředí, když k životu potřebuje osobní kontakty? A co udělala jako první, když Sčítání skončilo?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.