Anton Pavlovič Čechov. Své povídky musel krátit, aby se vešly do časopisů

15. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anton Pavlovič Čechov

Anton Pavlovič Čechov, velikán, který neměl rád velikášské řeči. Zemřel mladý, ale za svůj život stihl napsat slavná dramata a spousty povídek. Napsal Filip Jan Zvolský. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Patrně není na světě žádné divadlo, které by neuvedlo alespoň jednu z nemnoha her Antona Pavloviče Čechova. Stejně tak patrně neexistuje knihovna, kde by nebyly sbírky Čechovových povídek. Přesto jeho počátky, jako u většiny světoznámých tvůrců, byly plné nepochopení.

První uvedení Racka propadlo

Povídky musel neustále krátit, aby vyhovovaly formátu humoristických časopisů. První uvedení Racka v Petrohradě pak zcela propadlo. Jako by si sám ve hře napsal věšteckou scénu o neúspěchu hry. Nakonec však díky režisérovi Stanislavskému začal mít úspěch, který se stal doslova celosvětovým.

Další Příběhy z kalendáře patří chemikovi, který vrátil mnoha lidem zdraví. Dokonce se stal hrdinou divadelní hry.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související