Režisér Konstantin Sergejevič Stanislavskij. Sláva jeho inscenací překročila hranice Ruska

Když se řekne ruské divadlo, bude patrně jedním z jmen, které vás napadnou mezi prvními, Konstantin Sergejevič Stanislavský. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Osobnost slavného herce a režiséra je spojovaná především s moskevským divadlem MCHAT. Řeč bude samozřejmě o jeho slavné metodě herecké práce, ale i o jejím vzniku.

Nejdřív cirkus, pak divadlo

Metoda vznikala a vyvíjela se doslova celý Stanislavského život. Budeme jej tedy sledovat od samotných počátků, kdy malý Kosťa hrál nejprve cirkus a pak divadlo doma příbuzným, až po velkolepé Čechovovské inscenace, jejichž sláva překročila hranice rodného Ruska.

Hrdinou dalších příběhů z kalendáře bude spisovatel, v jehož knize vystupuje dětský hrdina Mauglí.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Filip Jan Zvolský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová