Andrea Sedláčková napsala knihu o bulváru. „Co se tady děje přesahuje meze slušného chování“
Známá filmová režisérka žijící ve Francii ve své knize vychází z příběhů kamarádů-herců. „Mluvila jsem s nimi třeba o tom, jak takový soud s bulvárem probíhá a proč se k tomu rozhodli,“ vysvětluje. Jaký je rozdíl mezi bulvárem českým a francouzským?
„Kniha Každý něco tají je příběh dvou herců pronásledovaných bulvárním tiskem. Inspirovaly mne příběhy kamarádů. Já osobně s bulvárem zkušenosti nemám,“ říká Andrea Sedláčková s úlevou. Nad způsoby českého bulváru lomí rukama.
„To, co se tady děje přesahuje meze slušného chování.“ A srovnává s Francií, kde žije, a která je podle jejích slov puritánskou zemí. „Tam se o soukromí známých lidí nepíše. Rozdíl je i v rychlosti justice v těchto případech. A finanční sankce jsou mnohonásobné.“
Herci by se měli soudit
Zatímco svoji prvotinu Moje pařížská revoluce považuje za sebestřednou, ve druhé knize prý nenajdete ani špetku z jejího života. „Ale jako filmařka znám život herců a mluvila jsem s nimi třeba o tom, jak takový soud probíhá a proč se k tomu rozhodli.“
Myslí si, že soudit se herci mají. „Myslím, že člověk má reagovat. I v životě. Konflikt, soud, nenechat nic líbit,“ říká s přesvědčením. Psaní bere jako odpočinek od stresu filmového natáčení. „Neděláte nočky a nerozčilují vás herci.“
Potřebuju ticho
Sezení doma nad psaním je příjemnou změnou, ale vnořit se do příběhu pro ni není snadné. „Moje dvě děti mi to nedovolí. Těším se vždycky, až odejdou do školy. Potřebuju ticho,“ směje se. „Kromě toho, když mě vidí u počítače, tak si myslí, že si hraju hry.“
Andrea Sedláčková má už skoro hotový česko-slovenský film Backstage, který bude mít premiéru v březnu. „Je to o slovenských tanečnících hip hopu a je o pozadí soutěží. Je to film pro mládež, protože se tam hrozně moc tančí. Je to podívaná,“ láká diváky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.