Anarchisté. Britský novinář a český básník v pekle španělské občanské války
Odmítali jakoukoli politickou moc. Osobní svobody si cenili nadevše. Pro svůj idealismus byli ochotni i zemřít. Po boku anarchistů bojovali v době španělské občanské války i dva spisovatelé – Brit George Orwell a Čech Ilja Bart. Dostali tak jedinečnou šanci být u toho, když anarchisté ovládli Barcelonu a začali pomalu směřovat ke svému krvavému konci.
Související
-
Na pomoc republikánskému Španělsku. Vzpomínky Adolfa Vodičky a Františka Švrčka na občanskou válku
Označovat povstalce za „fašisty“ nebo dokonce Hitlerovu prodlouženou ruku je podle mnoha historiků nesmyslné. Byli to důstojníci, stoupenci vlády tvrdé ruky.
-
Španělsko likviduje poslední symboly fašismu z veřejných míst
Španělsko i 30 let od skončení diktatury generála Franciska Franka ještě stále odstraňuje fašistické symboly. Patří mezi ně i sochy samotného diktátora. O poslední z nich, která stojí na nádvoří Vojenského velitelství v autonomním městě Melilla, se vedly dlouhé pře.
-
Ivan Kraus: Nezničí nás to, co nenávidíme. To si myslel Orwell. Zničí nás to, co milujeme
Uplynulo 65 let od vydání románu 1984 George Orwella. Orwellovy pojmy jako Velký bratr, newspeak, doublethink nebo ideozločin jsou určitě aktuální i dnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.