Afrika by mohla mít vody dost. Je ale hluboko a navíc pod Saharou
Málokdo svět pozval stejně, jako hydrolog a vedoucí desítek misí OSN v Latinské Americe a Africe, Vladimír Plešinger. Místním vždy pomáhal najít zdroj zásobování vodou. Bojí se i u nás sucha, jak o tom všude slyšíte?
„Velký nedostatek vody v Africe je už nejméně 50 let. Tehdy v oblasti mezi Saharou a savanami výrazně pokleslo množství srážek a tím pádem i hladina spodních vod. Bohužel je to jev trvalý. U nás ale snad jen přechodný a zas se vrátíme k normálu,“ doufá hydrolog.
Voda by tam byla, ale...
Málo se ví, že Afrika vodu má, ale problém je se k ní dostat. „Pod Saharou jsou velké zvodnělé vrstvy aquifery (česky zvodeň), které vám dají vodu, ale musíte se k nim dovrtat. Ví se o nich už dlouho, ale je velmi choulostivé a taky pěkně drahé, dostat se až k nim.“ Plešinger ale vidí vodohospodářský problém Afriky jinde.
„Je to obrovský růst populace! Když jsem se do Gambie dostal poprvé, žilo tam na půl milionů lidí. Teď je jich tam 1,5 milionů. Všichni na malém území, které je už neuživí.“ Podobně je na tom Jemen, který měl velmi kvalitní vodní vrty. Vlivem zalidnění ale klesla hladina spodní vody tak, že už není dosažitelná. „Hydrologové to prostě musejí hlídat, ale je mi jasné, že s tak rostoucí populací vlastně ani nemají šanci.“
Projekt ze 70. let ještě funguje!
„V nejzápadnější africké zemi Gambii jsme dělali projekt fotovoltaických větrných stanic na čerpání vody ze studní. To byl můj úkol, včetně hydrogeologického průzkumu a pak i hloubení nových studní,“ říká. Přesto, že se psal rok 1968 a byl to pouze pilotní projekt, je dnes spokojený. Pořád totiž funguje.
„Jeden háček v tom ale je. Když jsem se tam zhruba po deseti letech vrátil, tak zase ženský tahaly vodu ze studní ručně. Místo toho, aby to zařízení jednoduše ošetřili.“ Může za to gambijská národní povaha. Jsou sice velmi přívětiví, ale ohromně konzervativní, spokojeni s tím, co měli. „Nějaká inovace tak bohužel neznamená, že je to definitivní řešení. Přesto, že by mohlo.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.