Adam Votruba: Arizace

19. duben 2020

Oceněná historická fikce o nařízení shora, které přivádí říšské zákony ad absurdum. S Táborským, Pleslem a Elsnerovou. Poslouchejte do neděle 26. dubna 2020.

Účinkují: Miroslav Táborský, Andrea Elsnerová a Jaroslav Plesl
Dramaturgie: Alena Zemančíková
Zvuk: Jitka Kundrumová
Zvuková spolupráce: Jakub Rataj
Režie: Apolena Novotná
Natočeno: 2018

Do úřadovny nacistického velitele českého města vtrhne muž, který se představí jako říšský inspektor. Přichází vykonat kontrolu nad průběhem procesu arizace, tj. předání židovského majetku do árijských rukou...

Až do tohoto bodu působí hra jako historizující dílo na téma nacistického teroru v Protektorátě Čechy a Morava. Požadavky říšského inspektora jdou ale za hranicí možného. Žádá totiž arizovat i židovské hřbitovy.

Absurdní požadavek spustí grotesku

Od tohoto absurdního požadavku se odvíjí groteska, v níž se mezi skutky kolaborace a služební horlivosti zableskne i jiskra odboje. Ta je ovšem vykřesaná z naprosto nečekaného zdroje.

Autor jednoaktové grotesky, která získala ocenění v soutěži Alfréda Radoka v roce 2015, pracuje s motivem domýšlení politické ideologie až do absurdních důsledků.

O autorovi

Adam Votruba je historik a etnolog. Je autorem několika odborných i populárně naučných knih a přispěvatelem kulturně-politických internetových i tištěných periodik. Systematicky se věnoval otázce zbojnictví jakožto zvláštní formě primitivního sociálního protestu, která je příznačná pro tradiční venkovské společnosti v předkapitalistické éře.

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.