„Abyste se tady neprojel v kufru auta!“ zastrašoval Krejčíř reportéra Jiřího Hynka. Co sám K. říká na film Gangster Ka?
Životní motto Jiřího Hynka zní: „Zlu k vítězství stačí, když slušný lidi nedělají nic.“ Reportér si na nedostatek práce nestěžuje, protože se tady prý krade tak, že „nestíhá“. O to větší má radost, když se zlo aspoň částečně porazí. Otázkou je, jestli se to podaří i v kauze Radovana Krejčíře.
Když se ho zeptáte, co je nového, odpovídá pořád stejně: „Krade se tak, že prostě nestíhám.“ Soudí, že je to v kořenech systému u nás. Protože před 25 lety se sice u nás změnil režim, ale spousta lidí žije tak, jak je ten minulý vychoval. „To znamená: urvi, co můžeš.“
Přesto si myslí, že se situace otáčí k lepšímu. Dnešní generace prý má už jiné myšlení a vidí vzory v zahraničí. Samozřejmě že tam se podvádí taky. „Ale ti lidé jsou jinak vychovaní. Nedovolí si to, co tady. Bezostyšně krást a podvádět ve velkém.“
Sportem k bohatství
Podvádění a obří daňové úniky se prý pro mnohé Čechy stalo sportem. Osobně za mistra považuje Radovana Krejčíře. „Podvody bere jako výzvu. Bohužel mu to u nás dlouhou dobu procházelo.“ Krejčíře několikrát navštívil v JAR, ale poprvé za ním jel na Seychely, kam tenkrát Krejčíř uprchl.
„Krejčíř tam byl na svobodě, měl tam opanované místní úřady a v podstatě vám otevřeně vyhrožoval,“ popisuje Hynek. Komunikace s Krejčířem v JAR byla těžší. Dával si třeba schůzky v noci na podezřelých místech, kam nedorazil. A když štáb přijel do jeho vily, seděl tam obklopený bodyguardy s brokovnicemi.
Pozvánka do kufru
„Pohybujete se na hraně a říkáte si, že za chvilku se začne střílet A Krejčíř s tím svým humorem říká: Co mi to dáváte za otázky? Abyste se tady neprojel v kufru auta!“ Změnilo Krejčíře následné vězení? Reportér krčí rameny. Připomíná, že Krejčíř je jiný na svobodě a jiný ve vězení.
„Na svobodě je to člověk, který bouchá do stolu a snaží se určovat pravidla. Ve vězení je daleko pokornější. Je na něm znát, že je unavený a že to na něj dolehlo. Pobyt tam ho poznamenal.“ Nesouhlasí se svou podobou ve filmu Gangster Ka. „Podle něj je film lživý a ukazuje ho jako zločince, což on samozřejmě odmítá.“
Unikátní práce
Korupční kauzy Jiřího Hynka vždycky zajímaly. Už když začínal v Hradci Královém, vyhledával problémy na radnici. Mezi tamními novináři byl unikát. Ostatní chtěli být s vedením města zadobře. Brzy tak Hynkovi vstup na radnici zakázali. „Báli se, na co zas přijdu a co natočím.“
V roce 2001 ho oslovila Česká televize a Jiří Hynek dál pokračoval ve sledování kauz. „Práce mě pohltila a zjistil jsem, že je takových zločinů, že člověk nestíhá.“ Přesto je optimistou. „Kdybych byl pesimista, tak bych se z toho musel zbláznit. Naučil jsem se některé věci z hlavy vytěsňovat.“
Čím si "čistí hlavu"? Jak je to s vydáním Krejčíře do ČR? Kde hledá kontakty? Jaká je úloha veřejnoprávních médií? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.