A pak že nejsou hastrmani. Humorná pohádka Jana Drdy o vodnickém čarování a vodnících všeho druhu

6. červen 2021

Když už je Toník Andulce na dosah, zase se něco pokazí. Půvabná knížka Hastrmani známého autora se stala předlohou pro veselou rozhlasovou pohádku, v níž se vše točí kolem vody a jedné téměř již ztracené lásky.

Účinkují: Michal Dlouhý, Jiří Langmajer, Vlastimil Brodský, František Němec, Sylva Sequensová, Alois Švehlík, Antonín Molčík, Pavel Pípal, Ladislav Mrkvička, Tereza Duchková, Václav Neckář, Mirko Musil, Antonín Hardt, Gaston Šubert, Pavel Karbusický, Jiřina Šecová
Napsala: Václava Ledvinková
Dramaturgie: Eva Košlerová
Zvuk: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Petr Šplíchal
Režie: Karel Weinlich
Natočeno: 1993

127 let není pro hastrmana žádný vysoký věk. Jenže děda Kabrnáč se už cítí být unavený. Pokud se ale vypráví, ožije jako rybička. Zvlášť, když se vzpomíná na příběh Toníka a Andulky. Vodník Toník z Purkarce byl silný, chytrý a Vltavu měl v malíku. Táta se jej proto rozhodl vyslat do světa na zkušenou a taky, aby si našel nevěstu. Nemusí to být přímo vodníkova dcera, ale musí mít k vodě hodně blizoučko.

Tonda se brzy zakouká do Andulky, která u řeky máchá prádlo. Jenže pantáta švec nechce o vodnické partii ani slyšet a raději pošle Andulku do služby do Prahy. Praha však není Purkarec a najít dívku schovanou ve velkém městě je téměř beznadějné. Když už je Toník Andulce na dosah, zase se něco pokazí. Musí tedy hledat dál. Co všechno při hledání zažije a koho na svých cestách potká?

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Václava Ledvinková
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.