Vladimíra Dvořáková: Čučkaři, rambohafík, GDPR nebo zpovykaní... Co je slovem roku?

31. prosinec 2018

Které slovo nejlíp vystihuje uplynulý rok? V letošním výběru médií se nejčastěji objevují výrazy, které použili politici.

„Nejsem zrovna milovník těchto výrazů. Přece jenom píšu většinou odborné práce a termíny, které tam člověk použije, musí mít definovány a říct, v jakém smyslu je používá. Samozřejmě toto ale odpovídá současnému trendu a možná i historickým tradicím všude ve světě. Že pokud nevíte, jakým způsobem někde zaargumentovat, tak použijete nějaký takový termín,“ uvažuje politoložka Vladimíra Dvořáková.

Čapek a sluníčkáři

O účinosti takových výrazů píše už Karel Čapek v článku Dvanáctero figur zápasu perem čili Příručka psané polemiky. „On tam říká, že je třeba dát najevo, že odpůrce je omezenc, blbeček, skribent, tlachal, nula, dutá nádoba, epigon, taškář, nevzdělanec, onuce, plevel, zmetek... Nevím, jak by se tvářil teď na sluníčkáře, lepšolidi, čučkaře.“

Rozkvět za normalizace

„Ale taky tam má ovčáky, ovčany... Je to snaha člověka ponížit, zesměšnit, aniž by člověk musel něco říkat. Čapek tam taky říká, že polemizovat s někým a zachovat přitom jistý respekt nepatří k národním obyčejům,“ glosuje v pořadu Jak to vidí... na Dvojce Dvořáková a připomíná:  „Velmi silně se to používalo třeba v normalizaci pro označení nepřátel.“

Propaganda a politický marketing

„V propagandě, nyní řekneme v politickém marketingu, je to dosti běžné a hodně se s tím pracuje. Záleží, jaký to potom má dopad na společnost. Třeba takoví zpovykaní Pražané byli hodně roztomilí. Bylo to takový poslední hřebíček do rakve z hlediska tehdejšího vedení a paní primátorky. Byla to moc hezká ukázka toho, jakým způsobem se politikům podaří být úplně odtržený od reality. Jakoby žili v jiném světě.“

Další témata rozhovoru: hodnocení roku 2018; slovo roku; 80 let od smrti Karla Čapka; polarizace společnosti a nedostatek tolerance.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související