Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila
Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým především díky dramatu Josefa Kajetána Tyla Krvavé křtiny. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou. Málokterý světec se dožil tolika stěhování jako právě ostatky svaté Ludmily. Jak to bylo se zázraky, které se k této osobnosti vážou?
Svatá Ludmila žila počátkem 10. století a byla českou kněžnou. Podle historické tradice pocházela z rodu pšovského a jejím manželem byl Bořivoj, jeden z prvních známých přemyslovských knížat. Její postava se ocitla nejen v centru křesťanství, byla prohlášena za svatou, ale také provází naši kulturu.
Krvavé křtiny
Jedno z děl, které se právě jejím příběhem inspirovalo, je drama Krvavé křtiny anebo Drahomíra a její synové. Autorem byl v 19. století Josef Kajetán Tyl. Zobrazení ochránkyně míru, nositelky křesťanské tradice a babičky milovaného vnuka Václava v protikladu se snachou Drahomírou je častokráte připomínáno, a to nejenom v tomto dramatu.
Ostatky a zázraky
Další život svaté Ludmily byl ten po její smrti. Středověký člověk nade vše hýčkal takzvané ostatky. Patřily k tomu nejcennějšímu, co mělo být na dvorech králů a knížat. A málokterý světec se dožil tolika stěhování, jako právě ostatky svaté Ludmily. To je na další, zcela samostatný příběh, který prochází dalšími staletími. Stejně jako údajné zázraky, které se k osobnosti Ludmily vážou.
Související
-
Manžel ji věznil, syna jí sebrali a ze země musela prchnout. Osudové ženy: Eliška Přemyslovna
Eliška Přemyslovna se narodila roku 1292. Původně královnou být ani neměla, nakonec se stala nositelkou přemyslovských tradic a matkou budoucího císaře Karla IV.
-
Svou roli sehrála i v době totality. Osudové ženy: Anežka Česká
Odmítla výhodný sňatek. Pomáhala těm nejchudším. Vytvořila první síť pro sociálně slabé. Její svatořečení v roce 1989 se stalo symbolem pádu komunismu.
-
Královna, která zbořila středověký mýtus poslušné manželky. Osudové ženy: Eliška Rejčka
Eliška byla královnou českou a polskou. Nejdříve si vzala vdovce Václava II., po jeho smrti Rudolfa Habsburského. Už v 19 letech ale byla dvojnásobnou vdovou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.