Zvonila mu hrana aneb Nezvěstný Hemingwayův hrdina. Co o něm zjistil Stanislav Motl?

Existovali hrdinové slavné knihy, nebo se spisovatel při psaní nechal unášet pouze svojí fantazií? Co autor dokumentu vypátral? Poslouchejte do pondělí 30. března 2020.

Je tomu několik let, co proslulý román Ernesta Hemingwaye Komu zvoní hrana obsadil v anketě francouzského listu Le Mond osmou příčku mezi stovkou nejdůležitějších knih 20. století. Příběh odvahy a lásky uprostřed španělské občanské války dodnes oslovuje statisíce čtenářů.

Zájem umocňuje i stejnojmenný film s Gary Cooperem a Ingrid Bergmanovou v hlavních rolích. Nechal se tehdy Ernest Hemingway unést pouze svou fantazií? Nebo ho k napsání příběhu amerického dobrovolníka Roberta Jordana inspiroval nějaký skutečný člověk? Pro odpověď na tuto otázku se Stanislav Motl vydal až do Španělska.

V záběrech hovoří badatel a historik František Trávníček. V pořadu se čte z knihy Josefa Knapa Puszta, z přílohy časopisu Venkov, z prací Vladimíra Kušteka a ze vzpomínek pana Kašeho.   

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.