Zvonila mu hrana aneb Nezvěstný Hemingwayův hrdina. Co o něm zjistil Stanislav Motl?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ernest Hemingway s Iljou Erenburgem a Gustavem Reglerem během občanské války ve Španělsku (1937)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Existovali hrdinové slavné knihy, nebo se spisovatel při psaní nechal unášet pouze svojí fantazií? Co autor dokumentu vypátral? Poslouchejte do pondělí 30. března 2020.

Je tomu několik let, co proslulý román Ernesta Hemingwaye Komu zvoní hrana obsadil v anketě francouzského listu Le Mond osmou příčku mezi stovkou nejdůležitějších knih 20. století. Příběh odvahy a lásky uprostřed španělské občanské války dodnes oslovuje statisíce čtenářů.

Zájem umocňuje i stejnojmenný film s Gary Cooperem a Ingrid Bergmanovou v hlavních rolích. Nechal se tehdy Ernest Hemingway unést pouze svou fantazií? Nebo ho k napsání příběhu amerického dobrovolníka Roberta Jordana inspiroval nějaký skutečný člověk? Pro odpověď na tuto otázku se Stanislav Motl vydal až do Španělska.

V záběrech hovoří badatel a historik František Trávníček. V pořadu se čte z knihy Josefa Knapa Puszta, z přílohy časopisu Venkov, z prací Vladimíra Kušteka a ze vzpomínek pana Kašeho.   

Spustit audio

Související