Zuzana Križková: Povídka o chlapci a divoké huse

Příběh malého Tomáše, který zoufale touží po lásce. Poslouchejte do soboty 14. dubna 2018.


Účinkují: Jiří Köhler, Ivan Trojan, Alois Švehlík, Jaroslava Obermaierová, Miroslav Etzler, Vanda Hybnerová, Petr Halíček, Jaroslav Horák, Karel Vlček, Bohumila Dolejšová, Zdeněk Hess, Miloš Hlavica, Dalimil Klapka, Rudolf Pellar, Václav Balák, Jiří Knot, Libuše Šplíchalová.
Napsala: Zuzana Križková
Překlad: Irena Novotná
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Zvuk: Ladislav Reich
Režie: Hana Kofránková
Natočeno v roce 2009.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Tomáš by chtěl mít někoho, kdo bude navždy patřit jenom jemu. A platit by to mělo i naopak. Ač vyrůstá v laskavé péči dědy a babičky a třebaže to nikdy nevysloví, jeho šrámem na duši je vztah k matce, která se vydala za vlastním štěstím. A s otcem je to ještě složitější. Má ho a přitom nemá. Občas se s ním setká, jenže rád ho mít nedokáže. To však dojde Tomovi až mnohem později, až se z malého kluka promění v dospělého muže.

Teď je mu sedm a celý jeho život se točí kolem Agy, krásné a divoké husí slečny, kterou vypiplal ze sotva ochmýřeného mláděte. Jsou nerozluční. Tomovo dětské srdíčko bije jenom pro ni. Jenže přírodní cyklus je neúprosný. Je jaro a divoké husy začínají tančit své zásnubní tance. I Aga si najde svého vyvoleného, ale svoji přízeň i lásku poctivě dělí napůl.

Jako by věděla, jako by snad svému lidskému příteli rozuměla. Jako by mu měla být mámou i kamarádkou zároveň! Ovšem co bude dál...? „Když se začne schylovat k zimě, hejno odletí,“ tvrdí všichni. Dědeček Toma varuje a Tom se bojí. A bojí se moc. A tehdy se ve své dětské naivitě, v touze neztratit Agu a v obavách o ni, odhodlá k čemusi, co navždycky poznamená jeho život.

Čtěte také