Ztracený Máchův máj. Překvapivý archivní objev Stanislava Motla
Co spojovalo romantického básníka s Josefem Smrkovským, osobností Pražského jara 1968? Je možné, že si dva muži, zdánlivě nesourodí, a navíc žijící v různých dobách, mohli být něčím blízcí? Odpověď obsahuje utajená archivní složka, která se pro Stanislava Motla stala inspirací pro pátrání po tajemství původního rukopisu Máchova Máje. Rukopisu, který již takřka po dvě staletí přitahuje jednu záhadu za druhou.
V pořadu je použita nahrávka Máchova Máje v podání Rudolfa Hrušínského. Čte se z knihy Miloše Pohorského Máj, máj, věčný máj a z historické studie Stanislava Motla Zapomenutý mecenáš.
Související
-
735. schůzka: Případ Máj
Velebáseň Máj napsal Mácha po delších přípravách někdy na začátku předposledního roku svého života.
-
S Máchou čekala dítě ještě před svatbou. Místo veselky byl ale pohřeb. Osudové ženy: Lori Šomková
Erotické intimnosti z jejich vztahu si Karel Hynek Mácha pomocí šifer zapisoval do deníků. Vztah tajil i před kamarády. Věděl, že Lori jeho očekávání ideální ženy nenaplní.
-
Promořeni Máchou aneb Máj 2.0. Moderní koláž na motivy slavné básně a další milostné příběhy
Na první květen jsme připravili pásmo Máj 2.0 – současné literární i hudební reflexe Máchova díla, nahlížející na slavnou báseň z různých perspektiv.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.