Zpravodajka Milenkovičová: Nabídka Ruska k mírovému jednání? Jen další mystifikace Kremlu. Vždyť chystají ofenzivu

13. únor 2023

Náměstek ruského ministra zahraničí vybídl v televizním rozhovoru Ukrajinu k mírovým jednáním. Ovšem bez jakýchkoli podmínek a na základě té reality, která existuje. Ukrajina nabídku označuje za další důkaz, že jednání nemají smysl. Co tím chtěl Kreml říct? Nechystá se naopak Rusko na vleklý konflikt? Zpravodajka ČRo v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se změnila ruská společnost, jaká je ruská vnitropolitická dynamika, i to, zda by mělo mít Rusko zastoupení na olympiádě.

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se Rusko chtělo vzdát okupovaných ukrajinských území. „Proto se obávám, že nabídka na mírová jednání není nabídkou v pravém slova smyslu. Je to jen další z řady mystifikací. Snaha vyvolat dojem, že je Rusko nakloněné vyjednávání, ale samozřejmě s řadou podmínek,“ říká v pořadu Jak to vidí... Ivana Milenkovičová, redaktorka ČRo a bývalá zpravodajka v Ruské federaci.

Jsme pro mír, ale...

Tato ale ostatně zaznívají pokaždé. „Vrcholní ruští představitelé běžně vypouštějí do veřejného prostoru prohlášení o tom, že Rusko je ochotné zasednout k jednacímu stolu, ale reálně situace svědčí spíše o opaku. A sice, že Rusko se nechystá invazi ukončit, ale chce dál pokračovat v bojích.“

Čtěte také

Tuto taktiku ostatně Rusko uplatňuje dlouhodobě. Vidět to bylo i před začátkem invaze. „Tehdy Rusko vyvolávalo v rámci normandské skupiny dojem, že dělá vše pro to, aby válka neeskalovala do té podoby, kde jsme teď. Objevovala se celá řada prohlášení, že je i v ruském zájmu, aby nedošlo k otevřenému plnohodnotnému konfliktu. Zároveň ale Rusko připravovalo svoji veřejnost, svůj mediální prostor na začínající invazi,“ připomíná zpravodajka.

Ta trvá bezmála už rok. A i prezident Putin musel chtě nechtě začít svým občanům vysvětlovat mrtvé ruské vojáky, mobilizaci i unijní sankce. „Přesto se pořád ve veřejném prostoru mluví o zvláštní vojenské operaci, i když občas slovo válka ze strany vrcholných ruských představitelů zazní. Jako jeden z prvních, kdo toto slovo použil, byl například zástupce vedoucího prezidentské administrativy Sergej Kirijenko, když říkal, že Rusko bude schopné zvítězit, pokud to bude válka všech, válka národní.“

Nejsme na kolenou

Západ chystá proti Rusku už 10. balíček sankcí. Podle Milenkovičové budou unijní sankce zřejmě i předmětem chystaného projevu Vladimira Putina, který byl avizovaný na 21. února. „Putin se bude s největší pravděpodobností snažit přesvědčit svoji veřejnost o tom, že Rusko sankce ustálo, že našlo alternativní zdroje, a že naopak ze stávající situace vzešlo posílené.“

Čtěte také

To potvrzují i ruská nezávislá média působící z exilu. „Například zpravodajský web Meduza rovněž naznačuje, že Vladimir Putin bude hlavně uklidňovat ruskou veřejnost. Poskytne jim zřejmě náhled na sociální jistoty, které stát nabízí účastníkům vojenských akcí, a bude vyzdvihovat, že Rusko není na kolenou, že je schopné dál pokračovat v započatém kurzu.“

To, že se Rusko nechystá konflikt na Ukrajině ukončit, ale naopak chystá velkou ofenzivu, potvrzuje i řada vojenských expertů a zpravodajců. „Nasvědčuje tomu i fakt, že Rusko momentálně chystá zásadní reformu systému vojenských komisariátů tak, aby existovala ucelená databáze mužů, případně i žen, kteří můžou být povoláni do zbraně. Stejně tak se ruská armáda chystá nabídnout invazním vojskům nové uniformy, které mají být lepší, kvalitnější a teplejší. Všechno tedy nasvědčuje tomu, že se Rusko chystá v konfliktu pokračovat,“ uzavírá Ivana Milenkovičová.

autoři: Zita Senková , Ivana Milenkovičová , opa
Spustit audio

Související