Zpravodaj Macháček: Nová Káhira? Egypt si dál buduje image moderního státu. I když jeho obyvatelé nemají na maso
Egyptská vláda již několik let staví nové hlavní město. Prudce moderní metropole se nachází v poušti 40 km od Káhiry a má vyřešit problémy s přelidněností. Jak se na megalomanský projekt ne nepodobný výstavbě v Dubaji dívají obyčejní Egypťané? Má stát, jehož obyvatele drtí inflace, na rozhazování? O životě ve dvacetimilionové Káhiře, ale i o situaci v Turecku, si se Zitou Senkovou povídal zpravodaj ČRo na Blízkém východě Štěpán Macháček.
„Na život v Káhiře jsem si už za ta léta zvykl, i když to nebylo jednoduché. Zjistil jsem, že tam jsou krásná místa, která člověk na první pohled nevidí, a že je vlastně moc příjemné trávit i mezi těmi dvaceti miliony lidí čas,“ říká v pořadu Jak to vidí... zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.
Image Káhiry se nicméně za poslední dobu velmi proměnila. „Projekty jsou skutečně megalomanské. Kritici současné vlády prezidenta Sísího říkají, že právě tyto projekty můžou za ekonomické problémy, se kterými se Egypt teď potýká. Současná vládní garnitura se ale snaží ukázat Egypt jako moderní rozvíjející se zemi, skoro jako takovou druhou Dubaj. A tomu odpovídá i projekt Nové Káhiry, tedy nového města v poušti 40 km od skutečné Káhiry.“
Dvojí Káhira
Jak dalece je tento trend udržitelný, je však otázka. „Nové stavby teď rostou v Egyptě jako houby po dešti. A mnozí se ptají, kde na to stát vlastně bere? Na první pohled to totiž vypadá, že ekonomika vzkvétá, ale když se pak bavíte s obyčejnými lidmi, zjistíte, že jejich osobní zkušenost je úplně jiná, protože na ně doléhá obrovská inflace a drahota.“
Čtěte také
Jedním z ukazatelů je podle zpravodaje třeba konzumace masa. „Když jsem se bavil s lidmi v chudších oblastech Káhiry před dvěma lety, kdy už ekonomická situace nebyla růžová, říkali, že omezili konzumaci masa na jedenkrát měsíčně. Dnes mi říkají, že maso z jídelníčku vyřadili úplně, protože je pro ně tak drahé, že si ho nemůžou dovolit.“
Nůžky ve společnosti se tak stále více rozevírají. „Egypt není jenom bohatá Káhira. Neformální předměstí, což jsou čtvrti, které vznikly živelně bez jakéhokoli stavebního povolení a projektů, tvoří 70 % Káhiry. Vedle nůžek se podle mě ještě také hodně utáhly šrouby svobod, ať už vyjadřování názorů, tisku apod. Objektivně je to horší než za režimu Husní Mubáraka před rokem 2011.“
Revoluční cesta je uzavřená
Dá se vůbec obecně říct, kudy se ubírá Blízký východ? „Lidé tohoto regionu touží po úplně stejných věcech jako lidé v Evropě. Žádná ostrá hranice vlastně není, je trošku umělá. Otázka, proč se jim nedaří dosáhnout spokojenosti, je ale složitější. Blízký východ si prošel turbulentním obdobím, válkami s Islámským státem, s povstaleckými skupinami. Pokusy o totální změnu režimu se ve většině zemí nepovedly. Revoluční cesta je proto podle mě uzavřená a lidé se začínají zamýšlet nad tím, jak ke změnám dojít evolučním způsobem,“ uzavírá Štěpán Macháček.
Související
-
Káhira přestane být hlavním městem, Egypt staví novou metropoli
Pět až sedm milionů obyvatel má mít nové hlavní město Egypta, které se právě dnes začíná stavět uprostřed pouště. Budoucí metropole zatím nemá jméno. Jako první se do ní má z Káhiry přestěhovat vláda.
-
Fragment sochy Ramsese II. se vrací do Egypta. Švýcarsko ho po několika desetiletích vrátilo
Navrácený fragment byl ukraden mezi koncem 80. a začátkem 90. let minulého století v chrámu Ramsese II. v Abydosu.
-
Před deseti lety padl v Egyptě režim prezidenta Mubáraka. Radost ale brzy vystřídalo zklamání
11. února 2011 propukly ulice v jásot. Egypt se stal druhou zemí arabského jara, která se zbavila svého diktátora. S odstupem deseti let se ale Egypťané na tehdejší události dívají se smíšenými dojmy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.