Zpěvák Radek Banga otevřeně o tom, co se dělo doma: „Táty jsem se hrozně bál“

25. červen 2026

V dokumentu Láska nebolí promluvil Radek Banga o svém dětství a o násilí, kterém se na něj jeho otec dopouštěl. „I jen dívat se na ten dokument bylo pro mě těžké. Na premiéře jsem dokonce uvažoval, že odejdu,“ přiznává zpěvák. „O tom, co se děje doma, jsem se rozmluvil až na psychiatrii, když jsem měl panické ataky a těžké poruchy spánku,“ vypráví Radek Banga v Blízkých setkáních Terezy Kostkové. „Možná by mi stačilo jediné slovo,“ říká Banga o odpuštění, které nepřišlo.

Nejtěžší pro něj nebylo jen samotné násilí, ale rozpor mezi tím, co dítě cítí a čemu chce věřit. „Překvapilo mě, jak hluboko v srdci to je. Jako dítě máte důvěru v rodiče. Ale když jste v rodině, kde otec symbolizuje to nejhorší… Táty jsem se hrozně bál, i když jsem ho jako otce pořád vnímal.“

Zlomový okamžik

Pak přišel okamžik, který dodnes označuje za zásadní zlom. „Když nám v opilosti zabil pejska, přestal pro mě být tátou. A už se to neobnovilo. Možná by mi stačilo, kdyby za mnou jednou přišel a řekl, že ho to mrzí,“ svěřuje se.

Po letech spolu s otcem o minulosti mluvili. Odpověď, kterou tehdy dostal, ho šokovala. „Řekl mi, že děda ho mlátil lopatou po hlavě a on to nedělal. Pochopil jsem, že pro něj je to posun a vítězství. Přišlo mi to absurdní.“

Kdyby měl terapeuta...

Ani dnes ale Banga nemluví o otci s hněvem. „Jsem si jistý, že kdyby měl terapeuta a přestal pít, mohl mít možná jiný život a být jiným člověkem. Ale on si to sám nikdy nepřiznal,“ uzavírá zpěvák a hudebník Radek Banga v Radiocafé Vinohradská 12.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.