Zora Jandová říká, že největší nepřítel je většinou v naší hlavě

22. červenec 2011
Zora Jandová, herečka a zpěvačka

Hostem Jana Rosáka a pátečního (22. července) pořadu Šťastnou cestu po 14:05 hodině byla žena mnoha tváří a profesí Zora Jandová.

Zora Jandová je herečka, zpěvačka, moderátorka Nočního Mikrofóra Dvojky Českého rozhlasu a také cvičitelka a úspěšná reprezentantka Česka v Tai-chi (Taiči).

Zora Jandová

Tai-chi je čínské cvičení a bojové umění, které vyžaduje velkou koncentraci a Zoře Jandové vždy „vyčistí hlavu“. „Jeden čas jsem se dokonce chovala nezodpovědně a cvičila jsem a cvičila až jsem se přecvičila. Je to bojové umění, které má sloužit k obraně. Ale ten největší nepřítel je většinou v naší hlavě. Cvičením se tak můžeme naučit poznat sami sebe,“ říká Zora Jandová, která hovořila i o svém prvním závodu v Tai-chi na který odjela do Hongkongu. „Odjela jsem tam jako reprezentantka Česka. Mch., všechno jsem si musela sama zaplatit. Nakonec jsem skončila 17. na světě, první neAsiatka.“ Zajímavá byla i její reakce po vyhlášení výsledné známky: „Docvičila jsem, slezla z koberce, vyslechla si konečnou známku a v tu chvíli se ze mě stala zase starostlivá matka, která ihned hledala první spojení domů.“

V Hongkongu se tehdy sešlo na 4 000 soutěžích v bojových i nebojových disciplínách. „Bylo to opravdu veliké. Zahájení her připomínalo zahájení olympiády se všemi ceremoniemi, které k tomu patří.“ Všichni soutěžící byli tehdy ubytování v jednom hotelu a bylo prý zajímavé pozorovat, jak jednotlivým hotelovým sousedům-závodníkům postupně přibývaly modřiny a šrámy na tělech, jak všichni „bojoví“ postupně měnili barvu pleti na jednotnou modrou a fialovou. Měnila se prý i vizáž Zory Jandové, ale trochu z jiných důvodů. Snažila se přizpůsobit vzhledu Asiatů a tak, jako správná herečka, si domalovala a prodloužila linky oči, které se také snažila mhouřit a také potlačila své ženské vnady. To prý mělo, zejména u rozhodčích, docela úspěch.

Zora Jandová

Zora Jandová je ale v tomto sportu opravdu mistryní. I na mistrovství světa v Itálii v roce 2001 skončila sedmá a byla nejlepší mezi Evropankami.

V rozhovoru s Janem Rosákem toho ale zaznělo mnohem více. To už si ale poslechněte sami.

(Pozn: "Taiči" je energie. Stejně jako moderní fyzika, vychází i tato metoda z předpokladu, že pevná hmota není pravdivý jev. Tyto zdi nejsou skutečné - je to jen čirá energie, ale elektrony se pohybují tak rychle, tak obrovskou rychlostí, že je nemůžete spatřit oddělené. To vytváří pocit pevnosti. A tak je tomu i s vaším tělem. To, k čemu se konečně nyní moderní fyzika dopracovala, to věděl Taoismus už tisíce let - že člověk je energie.)